Anasayfa » AKOM’un işgali davasında ilk duruşma gergin başladı
FETÖ'de Bugün

AKOM’un işgali davasında ilk duruşma gergin başladı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezini (AKOM) işgal eden 6’sı tutuklu 9’u da rütbeli olmak üzere 17 sanık hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan onbeşer yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması gergin başladı.

“Darbe kalkışması olduğunu duymadın mı?”

Duruşmada savunması alınan tutuklu sanık eski Yarbay Mustafa Kubilay, Kara Harp Akademisinde öğretim görevlisi olduğunu belirterek, atış talimi için Hasdal’daki 6. Motorlu Piyade Alayı’na gittiğini söyledi.

Kubilay, “Alay Komutanı Albay Müslüm Kaya, İstanbul genelinde terör saldırısı uyarısı olduğunu söyleyerek güvenliği sağlamak için beni AKOM’a gönderdi.” dedi.

AKOM’da, terör saldırısı nedeniyle içeriden bağlantı kurulabileceği düşüncesiyle personelin cep telefonlarını toplattığını, sonrasında personeli tahliye ettiklerini, bilgisayarların da fişlerini çektirdiğini ifade eden Kubilay, darbecilere yardım ettiği gerekçesiyle tutuklanan Mehmet Tunç’un yanlarına geldiğini anlattı.

Tunç’un “Burada önemli bir şey yok. Niye emniyet alıyorsunuz?. Köprüde askerler var. İhtilal mi oldu?” sözleri üzerine kendisinin de Genelkurmay Başkanlığının terör saldırısı olabileceği uyarısı yaptığını söylediğini ifade eden Kubilay, şöyle devam etti:

“Kalabalık bahçede toplanınca uyarmak için havaya ateş ettim. Patlamamış mühimmat yere düştü. Kalabalık yaklaşmaya başlayınca onlara doğru yere bir iki el ateş ettim. Halk da uzaklaştı. Böyle yapmasaydım içeriye girmeye çalışacaklardı. Emniyet alan askerler onlara ateş edebilirdi. Siviller ölebilirdi. Kalabalık da kızgındı. Askerleri linç etmeye çalışabilirlerdi. Bunlar yaşanmaması için uyarı ateşiyle askerin silah kullanma yetkisine uygun şekilde silah kullandım.”

Mahkeme Heyeti Başkanı İbrahim Lorasdağı’nın, “Darbe kalkışması olduğunu Cumhurbaşkanı, Başbakan söyledi, duymadınız mı? Telefondan internete bakmadınız mı?” sorusu üzerine Kubilay, tam olarak ne olduğunu anlayamadığını, elektrikleri kestikleri için de televizyonun açılamadığını söyledi.

Kubilay, Başkan Lorasdağı’nın “Bir terör saldırısı durumunda işleyen prosedür; önce polis sevk edilir, sonra jandarma, daha sonra da valilik izniyle asker sevk edilir. Ortada terör olayı da yok. Böyle bir durumda asker ya da kamu görevlisi kendiliğinden inisiyatif kullanamaz. Bir öğretim görevlisi olarak bunu sorgulamadınız mı?” sorusuna, “Bana böyle bir emir verilmişti. İç hizmet kanununa göre emirleri uyguladım.” cevabını verdi.

Duruşma, sanıkların savunmalarının alınmasıyla devam ediyor.

Kaynak: AA

Kategoriler