Anasayfa » Akıncı Üssü’nde yakalanan sivil imamın ortağı ‘soru hırsızı’ çıktı
FETÖ'de Bugün

Akıncı Üssü’nde yakalanan sivil imamın ortağı ‘soru hırsızı’ çıktı

KPSS sorularını çaldığı belirlenen FETÖ firarisi, 15 Temmzu darbe girişiminin ardından Akıncı Üssü’nden kaçarken yakalanan sivil imamın ortağı çıktı.

FETÖ’nün darbe girişiminin ardından Akıncı Üssü’nden kaçarken yakalanan “sivil imam” Nurettin Oruç’un ortağı Muhammet Tüfek ve eşi Hayriye Tüfek hakkında 2010 KPSS sorularını önceden edinerek sınava girdikleri gerekçesiyle ayrı ayrı dava açıldı.

Sanıklar hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarından 30’ar yıla kadar hapis cezası talebinde bulunuldu.

Sanıklar firarda

İddianamelerde çiftin, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarından 12 yıl 6’şar aydan 30’ar yıla kadar hapisleri istendi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Hayriye Tüfek hakkındaki davayı görmeye bir süre önce başladı. Mahkeme, duruşmada hazır bulunmayan sanık hakkında “yakalama emri” çıkartılmasını kararlaştırdı.

Muhammet Tüfek hakkındaki davanın görülmesine ise gelecek aylarda başlanacak. Tüfek’in, FETÖ’nün “mahrem hizmetler yapılanması”na ilişkin aynı mahkemede yargılanan 138 kişi arasında bulunduğu, bu davada hakkında yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi.

Kaynak: AA

Kategoriler