Anasayfa » Akıncı Üssü davasında yeni soruşturma başlatıldı
FETÖ'de Bugün

Akıncı Üssü davasında yeni soruşturma başlatıldı

akinci-ussu-davasi

Gerekçeli karar çıkmıştı

15 Temmuz darbe girişiminin başlamasıyla, Akıncı Üssü’ndeki darbeci pilotlar savaş uçaklarıyla Ankara ve İstanbul’da alçak  uçuş gerçekleştirmiş ve yaptıkları bombalı saldırılar sonucu 77 sivil ile kamu görevlisi şehit olmuş, 206 kişi de yaralanmıştı. 12 Temmuz’da, 9 bin 204 sayfalık gerekçeli kararı açıklanan Akıncı Üssü davasında, darbeyi yöneten ve FETÖ elebaşı ile yanında bulunan tepe yöneticileriyle anlık iletişim halinde olan sivil imamlar hakkında yeni soruşturma başlatıldı. Darbe girişimini Akıncı Üssü‘nden yöneten mahrem imamlar Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Nurettin Oruç, Harun Biniş ve Hakan Çiçek, ihanetin merkez üssü olan Akıncı’daki eylemleri dolayısıyla yargılanarak 79’ar kez müebbet hapis ile cezalandırılmıştı. Mahkeme, Ankara Başsavcılığına suç duyurusunda bulunarak, örgüt içerisinde yönetici düzeyindeki bu kişilerin, yalnızca Akıncı Üssü’nde yaşanan suçlardan değil, ülke genelindeki tüm darbe suçlarından sorumlu tutulmaları ve cezalandırılmaları gerektiğini vurguladı. Bunun üzerine, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, soruşturmayı başlattı.

akinci-ussu-davasi

Adil Öksüz

Akıncı Üssü davasında sivil imamlar tüm darbe suçlarından sorumlu tutulacak

Darbe girişimini, Akıncı Üssü’nden yöneten sivil imamlar hakkında başlatılan soruşturmada, ülke genelindeki tüm suçlardan sorumlu oldukları belirtildi. Ayrıca, bu isimlerin, tüm suçlardan sorumlu tutulan sanıklar gibi 141’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılmalarının yolu açılmış oldu.

akinci-ussu-davasi

Kemal Batmaz

Akıncı Üssü‘ndeki eylemlere ilişkin dava, 26 Kasım 2020’de karara bağlanmıştı. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Deniz Kuvvetleri imamı Hakan Çiçek, sivil imam Harun Biniş, Hava Kuvvetleri imamı Kemal Batmaz ve Jandarma Genel Komutanlığı imamı Nurettin Oruç‘u, “anayasayı ihlal”, “Cumhurbaşkanına suikast” ve 77 kişiye yönelik “kasten öldürme” suçlarından 79’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

akinci-ussu-davasi

Nurettin Oruç

Bu isimlere, ayrıca “kasten öldürmeye teşebbüs” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından da ceza verildi.

akinci-ussu-davasi

Hakan Çiçek

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) elebaşı Fethullah Gülen ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) imamı Adil Öksüz‘ün dosyaları ise firari olmaları sebebiyle ayrıldı.

akinci-ussu-davasi

Harun Biniş

Darbe girişiminin yöneticisi konumunda olan sözde “Yurtta Sulh Konseyi” üyesi cuntacı askerler de Genelkurmay çatı davasında yargılanmıştı. 141’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanı sıra süreli hapis cezasına çarptırılan darbeciler, ülke genelindeki tüm suçlardan sorumlu tutulmuştu. Darbenin Akıncı Üssü‘ndeki sivil aktörlerinin de Yurtta Sulh Konseyi üyeleriyle aynı statüde olmaları nedeniyle aynı cezaya çarptırılmasına karar verildi.

 

Kategoriler