Anasayfa » Adil Öksüz’ün serbest bırakılmasında Başbakanlık Müşaviri de şüpheli
FETÖ'de Bugün

Adil Öksüz’ün serbest bırakılmasında Başbakanlık Müşaviri de şüpheli

FETÖ’nün Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz’ün serbest bırakılmasıyla ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 28 şüpheli yer aldı. İddianameye göre şüpheliler hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulurken 13 şüphelinin asker, 14 şüphelinin Emniyet Genel Müdürlüğü personeli ve 1 personelin de Başbakanlık Müşaviri olduğu belirtildi. Şüpheli Başbakanlık Müşaviri’nin Ali İhsan Sarıkoca olduğu ortaya çıktı. Sarıkoca’nın, Adil Öksüz karakolda gözaltındayken kendisiyle görüştüğü belirlendi. İddianamede, Sarıkoca’nın 15 Temmuz’da Başbakanlık Müşaviri olarak görev yaptığı, 17 Aralık’tan sonra elebaşı Gülen’in Bank Asya’nın kurtarılması amacıyla çağrı yaptığı dönemde, 2014 yılı Ocak ayında 21.930.000 lira Bank Asya’ya para yatırdığı bilgisi de yer aldı.

Soruşturma kapsamında 4 şüpheli hakkında, silahlı örgüt üyesi olmamakla birlikte silahlı örgüt adına suç işleme, görevi kötüye kullanma, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, suçluyu kayırma suçlarından, 21 şüpheli hakkında görevi kötüye kullanma, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, suçluyu kayırma suçlarından, 2 şüpheli hakkında ise silahlı terör örgütüne üye olma, görevi kötüye kullanma, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, suçluyu kayırma suçlarından, 1 şüpheli hakkında örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme, suçluyu kayırma suçlarından değişen oranlarda hapis cezaları talep edildi.

Adil Öksüz’ün mahrem imam olduğu Sarıkoca’ya bildirdi

İddianamede, şüphelilerden Serter Koçak’ın, Adil Öksüz’ün FETÖ’nün mahrem imam olduğunu öğrendikten sonra bu konuyu Cumhuriyet Başsavcılığı’na ya da İl Emniyet Müdürü ya da İl Valisi’ne bilgiyi hemen ulaştırılması için gerekli çabayı sarf etmeden Adil Öksüz’ün FETÖ’nün imamı olduğunu emniyet ya da jandarma bünyesinde görev almayan şüpheli Ali İhsan Sarıkoca’ya bildirdiği belirtildi.

Sarıkoca hemen Jandarma Karakolu’na giderek, Öksüz’le görüştü

Kışla Jandarma Karakolu’na giden Sarıkoca’nın, emniyet ya da jandarmada kolluk görevli olmamasına rağmen Öksüz ile görüşmeler yaptığı öğrenildi. İddianamede, Öksüz’ün, 17 Temmuz 2016 tarihinde karayolu ile Ankara’dan İstanbul’a doğru hareket ettiği, Adil Öksüz adliyeden serbest bırakıldıktan sonra 18 Temmuz 2016 tarihinde saat 08.04’te Ankara Esenboğa Havalimanı’nda telefon görüşmesi yaptığı ve hava yolu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na gittiği, Adil Öksüz’ün telefonunun 18 Temmuz 2016 tarihinde saat 11.10 ve saat 22.48’de İstanbul Üsküdar baz istasyonundan hizmet aldığı, 18 Temmuz 2016 tarihinde şüpheli Ali İhsan Sarıkoca’nın telefonunun da İstanbul ili Beyoğlu ilçesi baz istasyonundan hizmet aldığının tespit edildiği kaydedildi. İddianamede, Sarıkoca’nın üzerine atılı örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme ve suçluyu kayırma suçlarını işlediğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Adil Öksüz ile görüştüğünü kabul etti

İddianamede yer alan ifadesinde Ali İhsan Sarıkoca, Adil Öksüz ile görüşmesiyle ilgili şunları anlattı:

“Karakola saat 17:30 – 18:00 sıralarında vardım. Karakol bahçesine geçtiğimde, orada karakol binasının önünde darbeciler sıraya dizilmiş vaziyette bulunuyordu. Karakolun bahçesinde Serter Kocak ile konuşmaya başladık. Konuşmamızda, Serter Koçak bana darbecilerden birisinin yardımcı doçent olduğunu ve FETÖ imamı olduğunu söyledi. Ben sabaha kadar darbecilerle uğraştım ve darbecilerin şehit ettiği insanlarımız ve onların yakınlarıyla ilgilendiğimden dolayı çok etkilendim. Bundan dolayı Serter Koçak’ın bana söylediği yardımcı doçent ile görüşmek istedim ve kendisiyle görüşmeye başladığım bu kişinin daha sonradan Adil Öksüz olduğunu öğrendim.

Adil Öksüz tasvip etmediğini söylemiş

Sarıkoca ifadesine şöyle devam etti:

“Adil Öksüz bana kendisinin ilahiyatçı olduğunu söylemesi üzerine ben de hem imam hatip lisesi mezunu hem de hafız olduğumu belirterek kendisine ‘Bu kadar sivil vatandaşı İslamiyet’teki hangi kritere dayanak öldürdünüz?’ diye sordum. Adil Öksüz bana cevaben ‘Biz bunları tasvip etmiyoruz.’ dedi. Akabinde bana masum insanların öldürülemeyeceğine ilişkin bir ayet okudu, ben de kendisine cevaben ‘Niçin söylediğiniz şeyleri yapmazsınız?’ mealindeki ayeti okudum ve kendisinin Müslüman olmadığına inandığımı söyledim. Müslüman olduğunu kabul ediyorsa kendisinin, ailesinin ve tüm Müslümanlar için bildiği her şeyi anlatması gerektiğini kendisine söyledim. Bu sayede belki ahiretini kurtarabileceğini kendisine söyledim. Başını eğip sessiz kaldı. Bunun üzerinden bende yanından ayrıldım, kendisiyle başka türlü bir irtibatım olmadı.”

Kaynak: Milliyet

Kategoriler