Anasayfa » Adil Öksüz soruşturmasında 28 isme yasak geldi
FETÖ'de Bugün

Adil Öksüz soruşturmasında 28 isme yasak geldi

15 Temmuz’ daki darbe girişiminin en kilit isimlerinden biri olan ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı FETÖ çatı iddianamesinde FETÖ’nün Hava Kuvvetleri Komutanlığı imamı olarak tanımlanan Adil Öksüz’ün firarına ilişkin soruşturmada üst düzey istihbaratçı polis ve memurlara adli kontrol ile yurt dışı yasağı geldi.

Darbe girişiminin başarısız olmasıyla birlikte Akıncı Üssü’nden kaçmaya çalışırken “şans eseri” yakalanan Öksüz, adli makamlarca “tesadüfen” serbest bırakılmıştı. Hatırlanacağı üzere Adil Öksüz, tam 16 dakikada Sincan Adliyesi’nden çıkıp kayıplara karışmıştı.

Üç ayaklı soruşturma

Öksüz’ün firarıyla ilgili operasyonel çalışmalar devam ederken, bir yandan da üç koldan adli ve idari soruşturmalar yürütülüyor.

HSYK, Öksüz’ü serbest bırakan yargı mensuplarını, Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı ile İçişleri Bakanlığı ise Öksüz’ün firarında ihmali olan emniyet ve jandarma görevlileriyle ilgili inceleme/soruşturma yapıyor.

Sincan Başsavcılığı’nın yürüttüğü adli soruşturmada, kısa süre önce önemli bir gelişme yaşandı.  Savcılık, Öksüz’ün firarı sonrasında “görevi kötüye kullanma”, “suç delillerini yok etme, gizleme ve değiştirme”, “suçluyu kayırma” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla özel bir soruşturma başlattı.

Yurt dışına çıkış yasakları

Savcılık söz konusu soruşturma kapsamında Öksüz’ün firarında ihmalleri olduğu iddiasıyla 28 kişi hakkında yurt dışına çıkış yasağı koydu.  Soruşturma savcılığı, dört ayrı suç iddiasıyla başlattığı soruşturmada önce 28 kişinin şüpheli konumunda ifadelerini aldı, ardından “adli kontrol” kararını verdi. Aynı karar kapsamında söz konusu şüpheliler hakkında Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 109/3-a maddesinin hükmü gereğince “yurt dışına çıkışlarının yasaklanması” kararı verildi.

Peki şüpheliler kimler?

Henüz adli soruşturma tamamlanıp iddianame yazılması bitmediği için isimlerin verilmesi sakıncalı.  Ancak, haklarında yurt dışına çıkış yasağı konulan şüphelilerin bir bölümü üst düzey polisler, polis amir ve memurları ile jandarma görevlileri. Bazı siviller de şüpheli konumunda. Aralarında 15 Temmuz sırasında Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı ile Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde görevli polis amir ve memurları da var.

Öksüz’ün firarıyla ilgili yürütülen adli soruşturmada, önemli tespitler yapıldığı, bazı yeni kamera kayıtlarına ulaşıldığı, bazı tanık ifadelerinde önemli bilgilerin bulunduğu belirtiliyor.
Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Öksüz’ün firarıyla ilgili yürüttüğü soruşturma en az darbe soruşturmaları kadar önemli.

Kaynak: Milliyet

Kategoriler