Anasayfa » Adil Öksüz Almanya’da geçici oturum talebinde bulundu
FETÖ'de Bugün

Adil Öksüz Almanya’da geçici oturum talebinde bulundu

FETÖ’nün darbe girişimini Akıncı Üssü’nden yöneten firari Adil Öksüz, Almanya’da geçici oturum talebinde bulundu.

Adil Öksüz, 16 Temmuz sabahı Akıncı’ya yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Fethiye merası içerisindeki patikada jandarma tarafından yakalandı. Saat 11.00 sularında yakalanan ve elinde siyah valiz bulunan Öksüz, “Tarla bakmaya geldim.” yalanını ortaya attı.

Mahrem imam olduğu anlaşıldıktan sonra diğer sivil imamların aksine Ankara Emniyetine götürülmeyip Sincan Adliyesine götürülen Öksüz, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Öksüz, 18 Temmuz’da uçakla Ankara’dan İstanbul’a gittikten sonra Sakarya’ya geçti ve izini kaybettirdi.

Almanya’ya geçici oturum talebi

FETÖ’nün darbe girişiminin kilit ismi Öksüz’ün Almanya’da olduğu öğrenildi. Daha önce Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından, Emniyet İstihbarat ve Terör Daire Başkanlığı ile MİT ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen belgede, iki ayrı kişinin Öksüz’ü, Frankfurt ve Ulm’da gördüğü belirtildi. Edinilen bilgiye göre Öksüz, Almanya’da geçici oturum talebinde bulundu. Öksüz’ün bu talebini Baden-Württemberg eyaletinde yaptığı belirtildi.

Almanya’dan Öksüz’e özel muamele

Geçici oturum talebi yabancılar polisi tarafından kabul edilen Öksüz’e özel muamele uygulandığı ortaya çıktı. Normalde geçici sığınma talebinde bulunanların isimleri sistemde yer alıyor. Öksüz’ün ismine ise resmi kayıtlarda rastlanılmadığı belirtildi. Almanya’nın, darbe girişiminin başındaki Adil Öksüz’ün sığınma talebinin kabul edilmesini gerekçelendiremeyeceği için böyle bir yönteme başvurduğu kaydedildi. Öte yandan Öksüz’ün işlemleri tamamladıktan sonra Hannover’a gittiği öğrenildi.

FETÖ elebaşının dizinin dibinde

Fetullah Gülen ile sık sık görüşen Adil Öksüz’ün, FETÖ elebaşının dizinin dibinde oturduğu görülüyor. Öte yandan Adil Öksüz’ün, darbe girişiminden 15 gün önce 30 Haziran 2016’da eşi Aynur Öksüz ve 3 çocuğunu ABD’ye gönderdiği belirlenmişti.

Kaynak: YeniŞafak

Kategoriler