Anasayfa » ABD’deki davada tanıkların FETÖ bağlantıları
FETÖ'de Bugün

ABD’deki davada tanıkların FETÖ bağlantıları

ABD’de görülen “17 Aralık” davasında ortaya çıkan tablo, FETÖ bağlantılı isimlerin temin ettiği sözde deliller üzerine davanın kurgulandığını ispatlıyor.

ByLock kullanıcısı Canıtez tanıklar listesinde

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ’nün 17/25 Aralık yargısal darbe teşebbüsüne ilişkin yürüttüğü soruşturmada, “FETÖ üyesi olmak” suçundan firari olarak aranan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan eski Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez, ABD’deki davanın tanıkları arasında yer aldı.

Buna göre Canıtez’in, ByLock kullanıcısı olduğu ve 25 Aralık soruşturmasında bilirkişi olarak görev yaptığı belirlenirken davaya “Türkiye’den yasa dışı şekilde delil ve belge götürdüğü” tespit edildi.

Duruşmaların ilerleyen safhasında mahkemeye çıkması beklenen FETÖ firarisi Canıtez’in, söz konusu belgeler üzerinden Türkiye aleyhinde tanıklık yapacağı kaydediliyor.

FETÖ firarisi eski CHP milletvekili de dinlenebilir

Diğer yandan aynı soruşturmada adı geçen ve hakkında yakalama kararı çıkarılan eski Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Aykan Erdemir de ABD’deki davanın tanık listesinde yer alıyor.

Eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının hakkındaki iddialarını yazılı açıklamayla reddeden Erdemir, aleyhindeki suçlamaların doğru olmadığını savundu.

“Bazı internet sitelerindeki yazılarının, Türkiye Cumhuriyeti devletini sahte delil/kurgu üzerinden terörle irtibatlandırma faaliyeti yürüttüğü” iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca adı soruşturma dosyasına eklenen Erdemir, aynı zamanda ABD’de İsrail yanlısı ve Türkiye karşıtı çizgisiyle bilinen Demokrasileri Savunma Vakfı (FDD) Türkiye Programı uzmanı olarak görev yapıyor.

Washington merkezli düşünce kuruluşu FDD’nin Başkanı Mark Dubowitz ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Schanzer’in “İran yaptırımları konusunda” bilirkişi olarak dinleneceği davanın muhtemel tanıklarından Erdemir de daha önce adı FETÖ ile anılan isimler arasında yer almıştı.

FETÖ kurumlarıyla iş birliği

CHP heyetinin, 2013 yılında ABD’ye yaptığı bir ziyarette FETÖ’nün ABD’deki en önemli organizasyonlarından Rumi Forum ve Amerikan-Türki Topluluğu (TAA) yöneticileriyle bir araya gelmesinde önemli rol oynadığı iddia edilen Erdemir, Rumi Forum’un yuvarlak masa toplantısına konuşmacı olarak da katılmıştı.

Aykan Erdemir ve Emre Uslu aynı panelde konuşmacı

Erdemir ayrıca geçen yıl mart ayında Georgetown Üniversitesi’nde firari FETÖ’cü Emre Uslu’nun da yer aldığı bir panelde dile getirdiği “Türkiye’nin dış politikasına yönelik sert eleştirileri” de tepki çekmişti.

Kaynak: AA

Kategoriler