Anasayfa » AB projesinden alınan hibeyi FETÖ’ye aktarmışlar
FETÖ'de Bugün

AB projesinden alınan hibeyi FETÖ’ye aktarmışlar

Çorum’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, örgüt mensubu mühendis ve teknisyenler tarafından kurulan Türkiye Teknik Elemanlar Vakfınca (TÜTEV) hazırlanan bir proje için Avrupa Birliğinden (AB) alınan 143 bin avro hibe desteğinin amacı dışında kullanıldığı ve söz konusu hibenin çeşitli yollarla örgüte finansman olarak aktarıldığı belirtildi.

Öğrencilere ödenen paralar geri alınmış

TÜTEV ile ilgili yapılan incelemede, vakfın, terör örgütüne finans ve eleman temini için kullanıldığı ve bu kapsamda çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiği öğrenildi. Vakıfça 2008-2009 yıllarında “CNC Programcı ve Operatörü Yetiştirme Projesi” adı altında hazırlanan projeye AB tarafından 143 bin avro hibe desteği verildiği, 35 bin avroya CNS işleme makinesi alınarak amacı dışında kiraya verilip kira bedelinin de TÜTEV üyesi Mithat A’nın banka hesabına yatırıldığı tespit edildi.

Ayrıca proje kapsamında öğrencilere ödenmesi gereken günlük 8 avronun öğrencilerin hesaplarına yatırılmasına rağmen bankadan çektirilmek suretiyle ellerinden geri alındığı, proje kapsamındaki faaliyetlerde görev alan öğretmenlere ödenen ücretin de bağış adı altında TÜTEV’e aktarıldığı belirlendi.

Yurtlarda konaklayıp otellerden fatura kestirmişler

Proje bünyesindeki faaliyetlere katılanlar için İstanbul ve Bursa’ya geziler düzenlendiği, katılımcıların da örgüte ait yurtlarda barındırılmasına rağmen “otel konaklaması yapıldı” gösterilerek faturalar kesildiği belirtildi. Bu şekilde fazladan 21 bin 186 lira harcama yapıldığı gösterilerek örgüte finansman sağlandığının tespit edildiği ayrıca TÜTEV içerisindeki Hayati A’nın üyelerden değişik adlar altında alınan paraları toplayarak her ay düzenli olarak 8 bin lirayı örgütün para kuryesine elden nakit teslim ettiği bilgisine yer verildi.

Kaynak: AA

Kategoriler