Anasayfa » AB projelerinde FETÖ vurgunu
FETÖ'de Bugün

AB projelerinde FETÖ vurgunu

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ soruşturması kapsamında İskenderun Teknik Üniversitesi ve Mustafa Kemal Üniversitesinde çalışırken meslekten ihraç edilen 16 kişi hakkındaki iddianamede hazırlandı. İddianamede, 11’i tutuklu ve 5’i tutuksuz 16 sanıktan bazılarının, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandıklarının belirlendiği kaydedildi.

İddianamede ifadesi yer alan “Bayrak” kod adlı gizli tanık, tutuklu sanık eski Mustafa Kemal Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Cevat T.’ye ait olan ve örgüt toplantılarının yapıldığı 4 katlı villanın yolsuzluk yapılarak alındığını söyledi.

Villada kimsenin yaşamadığını anlatan gizli tanık, şu ifadeleri kullandı:

“Bu adam bu evde FETÖ toplantıları yaptırıyor. Bu 4 katlı villayı da Cevat T., 2007-2009 yıllarında Avrupa Birliği (AB) projeleri kapsamında usulsüz teşvik paraları, sözde “komi ve garson yetiştirme” projeleri adı altında elde edilen yolsuzluk paralarıyla satın aldı. Sanık Cevat T., gerçekte yapmadığı AB projelerini yapılmış gibi gösterdi. 300 bin avroluk parayı zimmetine geçirmek için de öğrencileri kullanarak örgüte mali destek sağladı. Proje heyetinde yer almayan, mezuniyeti yakın öğrencileri projede görevli eğitmen olarak gösterip bağlanan bin 100 lira maaşın bin lirasını geri almak suretiyle menfaat elde etti.”

“Vatan” kod adlı gizli tanık da tutuklu sanıklardan, o dönemde İskenderun Teknik Üniversitesindeki bir daire başkanlığında görevli Nurten Ç.’nin, diğer tutuksuz sanıklardan Ali Osman A. ve Ertuğrul B. ile Pensilvanya’ya gittiğini ve bu kayıtların emniyette mevcut olduğunu vurguladı.

Sanık Nurten Ç.’nin maaşının 3 bin civarında olmasına rağmen çok lüks bir hayat yaşadığını öne süren gizli tanık “Vatan”, bu kişinin üst düzey FETÖ mensubu olduğunu savundu.

Kaynak: Sabah

Kategoriler