Anasayfa » 861 kez ByLock’a girmiş
FETÖ'de Bugün

861 kez ByLock’a girmiş

FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan STV’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Ali Çelik’in ByLock’a 861 kez girdiği kaydedildi.

Darbe girişiminden önce açılan ve aralarında terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in de yer aldığı 7’si tutuklu 75 sanığın yargılandığı FETÖ çatı davasının görülmesine devam edildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar İlhan İşbilen, Ali Çelik, Abdülkadir Aksoy, Alaeddin Kaya, Kazım Avcı, Dilaver Azim ile taraf avukatları ve bazı müştekiler katıldı. Tutuklu sanık Hidayet Karaca ise cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmada hazır edildi.

Mahkeme Başkanı Selfet Giray, dijital materyaller ile dokümanlara ilişkin dosyaya gelen belgeleri okudu.

861 kez ByLock’a girmiş

Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) internet trafik tespiti tutanağında Ali Çelik’in 861 kez ByLock’a girdiği bilgisi yer aldı. ByLock kullandığını inkâr eden Çelik, gittiği yerlerde internete otomatik bağlanmasından ya da telefonunun internetini başkalarına açması sebebiyle programa girmiş olabileceğini öne sürdü.

Çelik, BTK’dan gelen yazıda bir ByLock IP adresiyle bağlantısından söz edildiğini belirterek “Bu IP adresini sadece ByLock değil 7 farklı adres kullanıyor. Girdiğim bir başka adresin ByLock gözükmesinin birinci izahı bu olabilir. İkincisi ise bir bilişim uzmanı bazı programların arkasına gizli ByLock reklamı konulduğunu, bu sitelere girildiğinde ByLock bağlantısı yapılmış gibi gözüktüğü tespitini yapmıştı. Buna da müzik, namaz programlarını örnek verdi. Benim telefonumda da namaz programı var. Çok seyahat eden bir kişi olduğumdan namaz programını hep kullandım. Gittiğim yerlerde kıbleyi birilerine sormamak için namaz programı kullandım. Bundan dolayı böyle bir trafik oluşmuş olabilir veya reklamlara girmişimdir.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Kategoriler