Anasayfa » 7 Şubat MİT Kumpası
Kumpaslar

7 Şubat MİT Kumpası

7 Şubat 2012'de  MİT yetkilileri bir Cumhuriyet Savcısı tarafından vatan hainliği ile suçlandı. Oslo'da yapılan görüşmelerin tutanaklarında kullanılan ifadeleri ve MİT'in PKK'yı çözümlemek için yaptığı girişimleri hainlik olarak değerlendiren savcı bu yetkililerin evinin etrafını polis ile sardırdı. 

Yargı ve emniyet bürokrasisini ele geçiren, Türk Silahlı Kuvvetlerinde ise “Ergenekon” ve “Balyoz” kumpaslarıyla hakimiyet kuran FETÖ, ele geçiremediği tek stratejik kurum olan MİT’i hedef aldı. Dönemin savcısı Sadrettin Sarıkaya, 7 Şubat 2012 günü MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile bazı MİT görevlilerini ifade vermeye çağırdı. Savcının zamanlaması oldukça manidardı. 26 Kasım 2011’de ameliyat olan Erdoğan, ikinci ameliyatını şubat ayı başında olacaktı. Kumpasın püskürtülmesi için yasal düzenleme yapılması kararı alındı. Meclis’te kabul edilen MİT yasası, 18 Şubat 2012 tarihinde yürürlüğe girdi.

Kumpasın emniyet ve yargı ayağı

MİT’e yönelik kumpas olduğu ortaya çıkan soruşturmayı dönemin polis müdürü Ali Fuat Yılmazer yürüttü. Yılmazer, FETÖ’nün emniyete sızdırdığı bir numaralı isim. “Ergenekon” ve “Balyoz” kumpaslarının da mimarı. Hrant Dink suikastının planlayıcılarından olduğu tespit edildi, 2015 yılında tutuklandı.

FETÖ tutuklusu eski polis müdürü Ali Fuat Yılmazer

Hakan Fidan’ı ifadeye çağıran savcı ise Sadrettin Sarıkaya oldu. Sarıkaya, “Selam Tevhid” kumpasında imzası bulunduğu gerekçesiyle 2015’te açığa alındı. 15 Temmuz’dan sonra saklandığı hücre evinde yakalandı.

FETÖ tutuklusu eski savcı Sadrettin Sarıkaya

Muammer Akkaş, ifade vermeye gitmediği gerekçesiyle Hakan Fidan hakkında yakalama kararı çıkartan savcı oldu. Akkaş, Özdemir Sabancı ile Hrant Dink suikastlerine ilişkin soruşturmaları kararttı. Ayrıca 17 Aralık darbe girişiminin ikinci ayağı olan 25 Aralık’ın da savcısıydı. 2015 yılında yurt dışına kaçtı.

FETÖ firarisi eski savcı Muammer Akkaş

Medyada algı operasyonu

MİT’i hedef alan FETÖ tetikçileri, katıldıkları yayınlarda kumpasa destek verdi. Sosyal medyada MİT aleyhine kampanya başlatıldı. Örgütün amiral gazetesi Zaman, algı operasyonunun başını çekti.

Zaman gazetesinin 11 Şubat 2011 tarihli haberinde MİT yöneticileri hakkında “yakalama kararı çıkarıldığı” işleniyor.

Kumpasın hedefi Erdoğan’dı

FETÖ, Hakan Fidan’ı gözaltına aldıktan sonra Erdoğan’ı hedefe koyacaktı. Ancak Erdoğan’ın direnmesiyle FETÖ’nün kumpası başarısızlığa mahkûm oldu. MİT, milli ve yerli kalırken kumpas kuran isimler ya firar etti ya da tutuklandı.

Kaynaklar:

Sabah – Savcı MİT Başkanını İfadeye Çağırdı 

Sabah – MİT Karargâhını Polis Ablukaya Aldı

Kontrgerilla – Ayrıntılarıyla 7 Şubat Krizi

Sabah – MİT Kumpası Savcısı Yurt Dışına Kaçtı

Haber 7- MİT Krizi ve Öncesi Bilinmeyenleri

Kategoriler