Anasayfa » 2 bin 904 kez girdiği ByLock’u inkâr etti
FETÖ'de Bugün

2 bin 904 kez girdiği ByLock’u inkâr etti

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından görevinden ihraç edilen eski Yargıtay Üyesi Ali Kütük, hâkim karşısına çıktı.

Silahlı terör örgütü üyeliği suçlamasını kabul etmeyen Kütük, hayatının hiçbir döneminde bu tür yapılarla irtibatının bulunmadığını öne sürdü.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesinde 12 yıl tetkik hâkimliği yaptıktan sonra dönemin Müsteşarı Ahmet Kahraman’ın desteğiyle 2011’de Yargıtay Üyesi seçildiğini savunan Kütük, “Meslek hayatım boyunca yasal olmayan bir eylemin içinde bulunmadım. Eski adıyla cemaat ile hükümetin arasının açılmasından sonra ‘Ya bizden ya onlardansınız.’ mantığı sonucu her iki kanatla da ilgim olmadığı halde fişlendiğimi düşünüyorum.” iddiasında bulundu.

Aleyhinde tanık beyanında bulunan Kasım Kütük’ün akrabası olduğunu, yıllar önce ablasıyla evlenmek istemesine izin verilmediği için aleyhinde tanıklık ettiğini savunan Kütük, bu durumun kendisine sorulmasını istedi.

Kütük, ByLock kullandığı iddiasını da reddederek hiçbir şekilde ByLock üzerinden haberleşme yapmadığını öne sürdü. Ahmet Kütük, ByLock’a ilişkin delilin MİT tarafından hukuka aykırı şekilde elde edildiğini savunarak bu konuda bilirkişi incelemesi talebinde bulundu.

Binlerce kez ByLock’a girmiş

Mahkeme Başkanı Burhan Karaloğlu, Kütük’e ByLock tespit tutanaklarında üzerine kayıtlı bir hat ile 852 kez, diğer hat ile 2 bin 52 kez programa giriş yaptığının belirlendiğini söyleyerek bu konudaki savunmasını sordu.

Kütük, telefon numaralarının kendisine ait olduğunu kabul etti ancak ByLock kullanmadığı iddiasını yineledi.

“manolya19” ve “ak19” kullanıcı adlarını kullanmış

ByLock yazışmalarında programın grup sorumlusu olarak Bank Asya’ya para yatırılması için aktif rol üstlendiği ve bunun için talimat verdiği, programa “manolya19” ve “ak19” kullanıcı adıyla giriş yaptığı şeklindeki tespitlerin hatırlatılması üzerine Kütük, bu suçlamaları da reddetti. Kütük, “ByLock’ta hiçbir şekilde kimseyle mesajlaşmam yoktur.” dedi.

Sanık hakkında ifade veren eski HSYK Üyeleri Kerim Tosun, İbrahim Okur ile eski Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem’in duruşmada tanık olarak dinlenmesi kararlaştırıldı.

Sanığın tutukluluk halinin devamına, duruşmanın 15 Ocak 2018’e bırakılmasına karar verildi.

Kaynak: AA

Kategoriler