Anasayfa » 19 darbeciye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası
FETÖ'de Bugün

19 darbeciye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

FETÖ’nün Şırnak’taki darbe girişimine ilişkin davada 19 darbeci asker ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan ve kamu güvenliği gerekçesiyle Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davanın karar duruşması, sanık sayısının fazla olması nedeniyle Adana Bölge Adliye Mahkemesi’ndeki 375 kişi kapasiteli mahkeme salonunda görüldü.

21’i tutuklu, 5’i tutuksuz toplam 26 sanık ve avukatının hazır bulunduğu duruşmada son sözleri sorulan sanıklar tahliye ve beraatlerini talep etti.

Savunmaların tamamlanmasının ardından mahkeme başkanı kararı açıklayarak tutuklu sanıklar dönemin 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Arif Bozbıyık, eski Çakırsöğüt Jandarma Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Yarbay İbrahim Yazıcı ile çeşitli rütbelerden eski askerler Sedat Doğanarslan, Hasan Bilgin, Aykut Kara, Murat Yıldırım, İsmail Aktaş, Emre Şengül, Ekrem Alyüz, Hüseyin İşlek, Fatih Bekteş, Kadir Acar, Kerem Salkal, Levent Apaydın, Ahmet Terzi, Fatih Poyraz, Cezmi Deniz, Onur Koç ve tutuksuz sanık Hasan Dazkır’ın “cebir ve şiddet kullanarak anayasanın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan ise tutuklu sanıklar eski Kurmay Albay Cevdet Polat’a 10 yıl 6 ay, eski Üsteğmen Musa Köse ve eski astsubaylar İsmail Zeybel ve Şahin Bozdere’ye de 9’ar yıl hapis cezası verdi.

Bu arada davada yargılanan aralarında dönemin 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Baysar ve eski Akçay Tugay Komutanı Tuğgeneral Mesut Savaş’ın da olduğu bir kısmı hâlen görevde olan 404 tutuksuz sanığa ise beraat kararı verildi.

Mahkeme ayrıca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan tutuksuz sanık Hasan Dazkır hakkında tutuklanmak üzere yakalama emri çıkarılmasına ve tutuklu sanıkların mevcut hâllerinin devamına karar verdi.

Kaynak: AA

Kategoriler