Anasayfa » 17 Aralık darbe girişimi başarılı olsaydı Ekonomi Bakanı olacakmış
FETÖ'de Bugün

17 Aralık darbe girişimi başarılı olsaydı Ekonomi Bakanı olacakmış

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ercan Devrim tarafından Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına ilişkin TUSKON üye ve yöneticilerine yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan 120 sayfalık iddianamede, gizli tanık “Boran”ın beyanlarına yer verildi.

Gizli tanık “Boran” ifadesinde, 2009-2013 yılları arasında Fetullah Gülen örgütünün çeşitli departmanlarında bulunduğunu ve çeşitli görevlerde aktif rol aldığını anlatarak iş adamlarıyla alakalı sohbet programlarını ve toplantılarını organize ettiğini söyledi.

“Mustafa Günay, 17-25 Aralık darbesiyle Ekonomi Bakanlığına getirilecekti”

TUSKON’un yaptığı bir kısım resmi programlar nedeniyle devletten aldığı hibenin yanı sıra aynı desteği sponsor firmalar ve katılımcı iş adamlarından da temin ederek mükerrer yardım aldığını anlatan gizli tanık “Boran”, şunları kaydetti:

“Eski bakan Zafer Çağlayan TUSKON’a bu hibenin ya iş adamlarından ya da devletten alınmasına bağlı olduğunu ifade edince Mustafa Günay ile şahsi mücadelesi oldu. Mustafa Muhammet Günay bir sonraki kabinede Zafer Çağlayan’ın bakan olamayacağı ve onun bakan olmasını engelleyeceği yönünde Zafer Çağlayan ile konuşmalar yaptı. Zafer Çağlayan bilindiği gibi 17-25 Aralık sürecinde oldukça yıprandı. Bunun temelinde tamamen örgütün çıkar savaşı ve bakanı hedef alması yatmaktadır. Zafer Çağlayan’ın devlet menfaatlerini koruması karşısında bu şekilde bir algıya maruz bırakılması dikkat çekicidir. Mustafa Muhammet Günay 17-25 Aralık süreci sonrasında örgütün başarılı olması halinde Ekonomi Bakanlığına getireceği isimdir. TUSKON’un düzenlediği uluslararası programlarda büyük devlet işleri ve ihaleler yine örgüte komisyon karşılığı Mustafa Muhammet Günay’ın işaret ettiği iş adamlarına verilir. TUSKON her zaman Türkiye genelinde Sanayi ve Ticaret Odası seçimlerinde etkili rol oynamıştır. Bunu da yine örgüt liderinden gelen talimata göre Mustafa Muhammet Günay gerçekleştirir. ABD ile iletişim, lokal Amerikan hattı ve bir telefon cihazıyla gerçekleştirilerek bu hat ve cihaz tek kullanımdan sonra imha edilir.”

“Boran”, Mustafa Muhammet Günay’ın ayrıca her ay bir ya da iki kez ABD’ye gidip Fetullah Gülen ile görüşüp talimat aldığını dile getirerek, “Halen Etiyopya ve Almanya örgüt tarafından iş adamlarının kaçma üssü olarak kullanılan ülkelerdir. Örgüt artık Türkiye’den umudunu kestiği için hem mal varlığını özellikle bu ülkelere çıkartıyor ve hem de özellikle Almanya ve Fransa’da tescil edilen şirketleri vasıtasıyla Afrika ülkelerinde iş almaya ve bu suretle de örgüte finans sağlamaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

FETM’cü Mustafa Günay, elebaşı Gülen’le yaptığı şifreli “ananas” konuşmasını açıklarken oldukça zorlanmıştı.

Kaynak: AA

Kategoriler