Anasayfa » 17-25 Aralık tutmayınca MİT tırları durduruldu
FETÖ'de Bugün

17-25 Aralık tutmayınca MİT tırları durduruldu

17-25 Aralık kumpaslarıyla hain emellerine ulaşamayacağını anlayan FETÖ pes etmedi. Jandarmadaki güçlerini devreye sokan örgüt, 1 Ocak 2014’te Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) gözetiminde Suriye’ye yardım götüren bir TIR’ı, Hatay Kırıkhan’da durdurdu. Operasyonun başında Adana özel yetkili savcısı Özcan Şişman vardı. Aktörler değişiyordu ancak oyun aynıydı.

Özel yetkili adliyelerde bütünüyle yapılanmış olan örgüt, kendilerine bağlı savcılara verdiği bir talimatla istediği operasyonu yaptırabiliyordu. O savcı ve hakimler de örgütlerinden gelen emir ve talimatları hiç sorgulamadan yerine getiriyordu. Adliye kulislerinde bu hakim ve savcılar, yargı çevresindeki “canlı bombalar” olarak nitelendirilmeye başlanmıştı. Ne zaman, nerede kendilerini patlatacakları bilinemiyordu. 19 Ocak’ta da Adana Ceyhan’da yine MİT’e ait üç TIR, Adana özel yetkili savcısı Aziz Takçı tarafından durduruldu. Jandarma görevlileri TIR’larda görev yapan MİT personeline silah çekti, yere yatırdı. Görüntüler Türkiye kamuoyunda büyük bir şaşkınlıkla izlendi. Gözü dönmüş örgüt 17 Aralık’tan beri, emelleri uğruna yapamayacağı şey olmadığını göstermişti. Karanlık örgüte karşı kamuoyunda ve devlet kademelerinde belirli bir tepki ve mücadele refleksi de oluşmaya başlamıştı. 16 Ocak’ta Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) adli yargı kararnamesi ile 20 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. Savcılar Fikret Seçen, Muammer Akkaş ve Özcan Şişman görev yeri değiştirilenler arasında yer aldı. 17 Aralık savcıları Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç soruşturmadan alındı. HSYK, 21 Ocak’ta yayımladığı ikinci bir kararname ile bu kez 96 hâkim ve savcının görev yerini değiştirdi. FETÖ’cü sevcılar teker teker yurtdışına firar ederken kumpas ve darbe operasyonlarını yapan polisler ise birkaçı dışında tek tek tutuklanıp cezaevine konuldu.

Tüm kurumlarda tasfiye edilmeye başlayan FETÖ, yargıdaki hakimiyetini sürdürmek için bu aşamadan sonra 12 Ekim 2014 HSYK seçimlerine odaklandı. 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde CHP ile ittifak yapan örgüt, varlık yokluk meselesi olarak gördükleri HSYK seçimlerinde de, kendilerini sosyal demokrat olarak tanımlayan YARSAV ve YARGI-SEN gibi örgütlerle işbirliği yaptı. Ancak yargıdaki korkunç örgüt yapılanmasını fark eden bağımsız hakim ve savcıların oylarıyla hezimete uğradılar.

Kaynak: Sabah

Kategoriler