Anasayfa » “160 Yargıtay üyesinden 120’si FETÖ üyesiydi”
FETÖ'de Bugün

“160 Yargıtay üyesinden 120’si FETÖ üyesiydi”

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanıp serbest kalan eski HSYK üyesi Kerim Tosun ifadesinde, 2010 yılında Yargıtay’a seçilen 160 üyeden 120’sinin FETÖ mensubu olduğunu söyledi.

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak isteyen Tosun, 12 Ekim 2016’daki savcılık ifadesinde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında 2001’de göreve başladığını, o dönem FETÖ mensubu 25 kişinin buraya geldiğini belirtti.

2010’daki HSYK seçimlerinden önce eski HSYK Genel Sekreteri Mehmet Kaya’nın FETÖ mensubu hakim ve savcıların bir kısmını topladığını anlatan Kerim Tosun, toplantıya kendisinin yanı sıra Ahmet Kaya, Teoman Gökçe, Ali Yıldız, Hüseyin Sarıömeroğlu, Nazmi Dere, Osman Yurdakul, Salih Sönmez, Muzaffer Özdemir ve ismini hatırlamadığı yaklaşık 20 kişinin katıldığını, evinde gerçekleştirdiği toplantıda Kaya’nın kendilerine, “YAR-SAV seçimi kazandığı takdirde, cemaat için iyi olmaz. Bu nedenle mutlak suretle bizim desteklediğimiz adayların kazanması gerekiyor.” dediğini aktardı.

İfadesinde, “160’lar olarak belirlenen Yargıtay üyelerinin 120’ye yakınının cemaat mensubu olduğunu biliyorum.” diyen Tosun, bu kişilerden bir kısmıyla cemaat sohbetlerinde tanıştığını belirtti.

“Ben bu yapılanmanın bir örgüt olduğunu 15 Temmuz’da gördüm ve anladım.” diyen Tosun, ifadesine şöyle devam etti: “Bu örgütün başında bulunan Fetullah Gülen’in Türkiye Cumhuriyeti devletini, demokratik rejimi ortadan kaldırmak ve kendine uygun bir rejimi getirmeye çalışmasını kabul etmem mümkün değildir. 15 Temmuz’da bu kişinin dini bir lider değil, kendi vatanını, devletini yıkmaya çalışan, ülkesinde var olan demokratik rejimi ortadan kaldırmaya çalışan bir örgüt lideri olduğuna inandım. Bu kişinin Türkiye Cumhuriyetini ortadan kaldırmayı hedefleyen PKK gibi diğer terör örgütleri ile işbirliği içinde hareket ettiğini düşünmeye başladım ve buna inandım.”

Kaynak: Hürriyet

Kategoriler