Anasayfa » 15 Temmuz’un isimsiz kahramanları
FETÖ'de Bugün

15 Temmuz’un isimsiz kahramanları

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi, Diyarbakır’da görevli vatansever askerlerin büyük bir kahramanlık örneği sergilediği ortaya çıktı. O gece Ankara’da Ömer Halisdemir’in alnından vurduğu darbeci general Semih Terzi’nin emrindeki 60 bordo berelinin, Diyarbakır’daki askeri pistten Ankara’ya gitmek istediği, vatansever bir grup askerin ise onların etrafında etten duvar örüp mani oldukları anlaşıldı.

15 Temmuz gecesi, 1. Özel Kuvvetler Tugayı Komutanı Tuğgeneral Semih Terzi, Silopi’den 100 kişilik bordo bereli ile Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’ne geldi. Terzi, yanındaki 40 bordo bereli ile CASA tipi bir uçağa binip, Ankara’ya gitti. Ve burada, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ele geçirmeye kalktığı sırada, kahraman Astsubay Ömer Halisdemir tarafından vuruldu. Geride kalan 60 bordo bereli ise diğer CASA uçağına binip, Ankara’ya gitmek için pist başına yöneldi. Bu esnada, güvenlik taburunu toplayan görevli yüzbaşı da askerlerine, “Bizim bu kalkışma ile alakamız yok. Kalkışma sırasında PKK’nın üsse saldıracağı yönünde ihbar var, herkes görev başına” talimatı verdi. Sonrasında ise 60 bordo berelinin pist başına gelip, teçhizatlarını kuşanmaya başladığı bilgisi ulaştı. Bunun üzerine pist başında görevli askerler bu bordo berelileri çembere aldı.

60 kişilik ekibin başındaki albaya “Bizim rengimiz kırmızı-beyaz, tarafımız belli, hareket ederseniz ölürsünüz” mesajı verildi. Karşısındaki askerlerin kararlılığını anlayan bordo bereliler de 10 saat boyunca çember içinde kaldıktan sonra, günün ilk ışıklarında 7. Kolordu Komutanlığı’ndan gelen askerler tarafından gözaltına alındı.

Kaynak: Sabah

Kategoriler