Anasayfa » 15 Temmuz’un Faslı şehidine ‘Türk vatandaşlığı’ veriliyor
FETÖ'de Bugün

15 Temmuz’un Faslı şehidine ‘Türk vatandaşlığı’ veriliyor

15 Temmuz darbe girişimini engellemeye çalışırken şehit olan Faslı Jadoid Merroune’un, Türk vatandaşlığına geçirilmesine yönelik işlemler başlatıldı. Merroune’nin Fas’ta bulunan ailesi böylelikle şehit yakınlarına sağlanan tüm haklardan yararlanabilecek.

İstanbul’da turist rehberliği yapan 32 yaşındaki Faslı Merroune, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine, darbe girişimini engellemek için sokağa koşan binlerce vatandaştan biriydi.

Merroune, Taksim Harbiye’deki TRT binasının önünde bulunan tanklara engel olmak isterken darbeci askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını kaybetti.

15 Temmuz şehidi

İlgili kurumlarca yürütülen incelemelerde, Merroune’un “15 Temmuz şehidi” olduğu kesinleşirken şehidin Türk vatandaşı olmaması sebebiyle tüm şehitlik haklarından yararlanamamasının önündeki engelleri kaldırmak üzere de önemli bir adım atıldı. Bu doğrultuda şehidin Türk vatandaşlığına geçirilmesine yönelik gerekli işlemler başlatıldı.

Merroune, Türk vatandaşlığına geçirildiğinde Fas’ta bulunan ailesine de şehit yakınlarına sağlanan tüm haklar verilecek. Ailenin özellikle istihdam gibi hakları alabilmesi için Türkiye’ye gelerek Türk vatandaşlığını alması gerekecek.

Öte yandan şehit Merroune’un ailesine, Türk vatandaşı olma koşulu bulunmaması sebebiyle, şehit yakınlarına verilen maaşın bağlandığı öğrenildi.

Fas’ta evli olduğu öğrenilen Merroune, birkaç ay sonra dünyaya gelecek çocuğunu göremeden şehit olmuştu.

Kaynak: AA

Kategoriler