Anasayfa » 15 Temmuz’da tehdit etti, mahkemede Avrupa’dan gözlemci istedi
FETÖ'de Bugün

15 Temmuz’da tehdit etti, mahkemede Avrupa’dan gözlemci istedi

Darbecilerin atama listesinde “Kırşehir Sıkıyönetim Komutanı” olarak yer alan ve “Analizi Harbiyeli” adlı sosyal medya hesabını kullandığı tespit edilen eski Kurmay Albay Ömer Kulaç, yargılanmaya başlandığı ilk duruşmada mahkemeye Avrupa Birliğinden gözlemci katılmasını talep etti.

İfadesi alınan Kulaç, “Bu ne mahkemesi, biz burada ne yapıyoruz? Avukatım yok, bu yüzden savunma yapmak istemiyorum. Bu avukatı istemiyorum.” dedi.

Mahkeme heyetinin, “Baronun görevlendirdiği avukatın var. İki hafta önce iddianameyi almadın mı?” şeklindeki ikazı üzerine Kulaç, kendisinin belirleyeceği bir avukat olmadan savunma yapmayacağını söyledi.

İddianameyi aldığını ve okuduğunu ifade eden Kulaç, “Savunma yaptığım duruşmaya Avrupa Birliğinden bir gözlemcinin katılmasını istiyorum. Mahkemede savunma yapmak için süre talep ediyorum.” diye konuştu.

Sanığın savunma yapması için duruşmayı erteleyen mahkeme heyeti, AB’den gözlemci katılmasının davanın esasına bir etkisinin olmayacağı, yargılamanın tutuklu yapıldığı, gözlemcinin katılmasına kadar geçecek sürenin yargılamayı uzatacağı ve delillerin büyük oranda toplanmış olması gerekçesiyle Kulaç’ın talebini reddetti.

FETÖ soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen Kulaç hakkında, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Cumhurbaşkanına suikast”, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, “silahlı terör örgütüne üye olma”, “TBMM ve Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs” suçlarından 5 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

“Analizi Harbiyeli” hesabını kullanan Kulaç, 15 Temmuz gecesi sıkıyönetim komutanı olarak atandığını belirterek tehdit mesajları yayımlamıştı.

Kaynak: AA

Kategoriler