Anasayfa » 15 Temmuz Şehitler Köprüsü iddianamesi kabul edildi
FETÖ'de Bugün

15 Temmuz Şehitler Köprüsü iddianamesi kabul edildi

15 Temmuz darbe girişimi sırasında, aralarında reklamcı Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok’un da bulunduğu 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki olaylara ilişkin, 135’i tutuklu 143 asker hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. İlk duruşma 9 Ekim’de yapılacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Hikmet Pak ile Bülent Başar tarafından FETÖ mensuplarının 15 Temmuz 2016’da, adı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilen Boğaziçi Köprüsü’ne tanklarla çıkmalarıyla başlayan olaylara ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame tamamlandı.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi, bin 52 sayfalık iddianamenin kabulüne karar vererek tensip tutanağı hazırladı.

Mahkeme, duruşmanın sanık sayısı ve güvenlik gerekçesiyle Silivri Cezaevi’nin karşısındaki salonda 9 Ekim’de yapılmasına karar verdi. Mahkeme duruşmalara 10,11 ve 12 Ekim’de de devam edecek.

34 şehit ve 318 gazi

İddianamede, darbe girişimine tepki gösteren ve müdahale eden vatandaşların üzerine sanık askerler tarafından tabanca ve uzun namlulu silahlarla ateş edilmesi ve konuşlanan tanklardan birinden dört kez top atışı yapılması sonucunda aralarında reklamcı Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok’un da bulunduğu 34 kişinin şehit edildiği belirtildi.

Kaynak: AA

Kategoriler