Anasayfa » 15 Temmuz Şehitler Köprüsü davası temyiz edilecek
FETÖ'de Bugün

15 Temmuz Şehitler Köprüsü davası temyiz edilecek

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasında taleplerine aykırı olarak 39 sanık hakkında verilen beraat kararını temyiz edecek.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 133’ü tutuklu 143 sanıklı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasında çoğunluğu er ve öğrenci olan 44 sanık hakkında beraat, 99 sanık hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım, öldürme, öldürmeye teşebbüs” suçlarından verilen mahkûmiyet kararı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca değerlendirildi.

Başsavcılığın, yargılama sürecinde mahkemeye sunulan esas hakkındaki mütalaada darbe girişiminin başladığı saatlerde durumu anlayarak silahlarını bırakan tank personeli 5 sanık için beraat, diğer tüm sanıklar için Türk Ceza Kanunu’nun “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan mahkûmiyet (müebbet hapis cezası) verilmesi talebine aykırı kurulan hükmü temyiz edeceği öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının, taleplerine aykırı olarak 39 sanığa verilen beraat kararlarını temyiz ederek Bölge Adliye Mahkemesi’nden bu sanıklar yönünden hükmün bozulmasını isteyeceği belirtildi.

Kaynak: AA

Kategoriler