Anasayfa » Muhsin Yazıcıoğlu soruşturmasına FETÖ müdahalesi davasına devam edildi
FETÖ'de Bugün

Muhsin Yazıcıoğlu soruşturmasına FETÖ müdahalesi davasına devam edildi

muhsin-yazicioglu-sozleri-spor-kompleksi
Muhsin Yazıcıoğlu

Muhsin Yazıcıoğlu, 25 Mart 2009 tarihinde Kahramanmaraş’ta bindiği helikopterin düşmesi sonucu şehit oldu. Kaza görünümlü suikastte Yazıcıoğlu’nun yanı sıra, BBP Kahramanmaraş İl Başkanı Erhan Üstündağ, Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya, Pilot Kaya İstektepe ve Gazeteci İsmail Güneş de hayatlarını kaybetti. Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmalara Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) talimatıyla müdahale ettikleri iddiasıyla dava açılan sanıkların yargılanmasına devam edildi. Duruşmada, Yazıcıoğlu’nın oğlu Fatih Furkan Yazıcıoğlu, ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu ve taraf avukatları hazır bulundu.

muhsin-yazicioglu-tiyatro-kimdir
Muhsin Yazıcıoğlu

Muhsin Yazıcıoğlu davasında Abdullah Önder tanık olarak dinlendi

Kahramanmaraş Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, FETÖ’nün Elazığ avukatlar sorumlusu Abdullah Önder, tanık olarak dinlendi. Dosyadaki tutuklu sanıklarından avukat Mustafa Atalar’ın kendisine bağlı olduğunu söyleyen Önder, FETÖ’nün darbe girişimi esnasında Cumhurbaşkanına suikast timinde yer aldığı gerekçesiyle mahkum olan dosyanın da sanıkları olan Aydın Özsıcak ve Davut Uçum’u, Atalar vasıtasıyla tanıdığını belirtti.

Önder, örgüt ile sohbet toplantılarında tanıştığını, 2010’dan itibaren öğretmenler grubunda birim sorumlusu olarak faaliyet yürüttüğünü, sonrasında avukat il sorumlusu olduğunu kaydetti. Önder, helikopterden parça sökülmesine ilişkin dosyada gizlilik kararının kalmasının ardından askerlerin avukatlarının örgüt mensubu Mustafa Atalar olduğunu ifade etti. Önder,

“Atalar, ‘benden istendi yaptım o dönemde siz yoktunuz’, dedi. Kim diye sorunca Turan Canpolat’ın istediğini söyledi. Turan Canpolat, daha öncesinde avukatlar ve askeriyede birim sorumluluğu yapmış.” şeklinde konuştu. Örgütün sözde Gaziantep bölge avukatlar sorumlusu Kamil Bakum ve bazı sorumluların toplantı yaptığını, kendisini almadıklarını söyleyen Önder,

“Sonrasında beni çağırdılar, yüzler gülüyordu, Kamil Bakum bana hitaben ‘abartılacak bir durum değil’ dedi. Olayı küçümseyici bir tavır içine girdiler.” dedi.

Toplantı sonrası Mehmet Durakoğlu ile konuştuğunu ve toplantıya katılanların olayı ciddiye almadıklarını konuştuklarını belirten Önder, Durakoğlu’nun daha sonra FETÖ’nün Gaziantep bölge sorumlusu firari sanık Mehmet Kocatürk ile görüştüğünü “Durum vahimdir, bu konunun halledilmesi lazım” dediğini kendisine anlattığını aktardı.

Konunun Türkiye sorumlusuna aktarıldığını ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e iletildiğini söyleyen Önder, Gülen’in “Nasıl tedbirsizlik yapılır, bu bomba elimizde patlar” şeklinde tepki gösterdiğini kaydetti.

muhsin-yazicioglu-tiyatro-kimdir
Muhsin Yazıcıoğlu

“Biz bu işi tereyağından kıl çeker gibi hallettik.”

Abdullah Önder, 2015 yılında operasyonların, gözaltıların çoğaldığını ve avukatlar birimi olarak mahrem yapılanmada yer alanların kendilerine ulaştıklarını söyledi. Önder, şunları kaydetti:

“Bu konular konuşulurken Mustafa Atalar ile yine aynı konu gündeme geldi. Atalar, ‘bende bir flaş bellek var, belgeler var, görüntüler var’ dedi. ‘Nasıl görüntüler’ diye sorunca ‘olayın öncesi-sonrası bütün her şeyi kameraya çekmişler’ dedi. ‘Görebilir miyim?’ diye sordum, ‘Sizin yetkiniz yok, bazı görüntüler var ki içiniz kaldırmaz. Elazığ’da Bank Asya’daki kasada saklıyorum’ dedi. ‘Bana ver, ben teslim ederim’ dedim ancak yine yetkimin olmadığını, TSK biriminden birisine verebileceğini söyledi.”

Ardından il sorumlusu Mehmet Durakoğlu’na iletildiğini ve ABD’ye götürüldüğünü anlatan Önder, Durakoğlu’nun “Biz bu işi tereyağından kıl çeker gibi hallettik.” dediğini söyledi.

Durakoğlu’nun kendisine bölge sorumlusu Mehmet Kocatürk’ün, hakim-savcı sorumlusu ve asker sorumlusunun görüştüğünü ve Kocatürk’ün de “Abilerden biri halledecekler’ dedi ve sonrasında takipsizlik verildi.” dediğini kaydetti.

Mahkeme Başkanı, Önder’e, “Helikopterin düşmesi ya da düşürülmesiyle ilgili bir görüşme oldu mu?” diye sordu. Önder, şu şekilde cevap verdi:

 “2013 Aralık ayı gibi Elazığ’da birim sorumlusuyla İzmir gezisi düzenlenmişti. Tarihini de Zaman Gazetesinde dershanelerle ilgili çıkan haberden hatırlamıştım. Yamanlar Koleji’nde bir F16 maketi vardı. Maketin esprisi nedir, bunu ‘büyüğümüze’ hediye ettiler dedi. Daha sonra Mehmet Durakoğlu ile yaptığımız konuşmada, yine maketten bahsettik, maketin Muhsin Yazıcıoğlu helikopterinin üzerinde uçan uçağı temsil ettiğini söyledi. ‘Nasıl yani’ diye sordum, ‘O olayla ilgileniyorlar, daha sonra onları harcadılar. Suriye’de uçağın düşürülmesi vardı ya o abiler orada şehit oldu’ dedi.”

KAYNAK: SABAH

Kategoriler