Anasayfa » Nusret Muğla hakkındaki gerçek ne?
FETÖ'de Bugün

Nusret Muğla hakkındaki gerçek ne?

nusret-mugla-feto-kim
Nusret Muğla FETÖ

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilen Nusret Muğla, 13 Şubat’ta hayatını kaybetti. FETÖ üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezası alan Muğla, uzun zamandır terör örgütünün propagandalarının başrolündeydi. FETÖ’cüler Muğla’nın yaşı ve hastalıkları sebebiyle cezaevinden tahliye olması gerektiğini ve tutuklu kalmasının insanlık suçu olduğunu iddia ediyordu. Üstelik bu iddialar meclisteki bazı isimler tarafından da dile getiriliyordu. Muğla’nın koronavirüs sebebiyle vefat etmesinin ardından terör örgütünden propaganda gecikmedi. Firari FETÖ’cüler Muğla’nın vefatı üzerine sosyal medyada türlü iftiralara sarılarak devleti suçladı. Peki gerçek ne?

Devlet, Muğla’nın tedavisi için gereken tüm imkânları sundu

Koronavirüs’ten hayatını kaybeden Nusret Muğla, hastanede tedavi sırasında vefat etti. Devlet, Muğla’nın hastalıklarıyla ilgili her türlü önlemi, bakımı ve tedaviyi sağladı. Muğla, 11 Aralık’a kadar 11 ayda 32 defa cezaevi revirine alındı ve muayene edildi. Hipertansiyon, romatizma, koroner arter hastalığı rahatsızlıkları dolasıyla reçete edilen ilaçlar kendisine elden verildi. Muğla’nın sağlık kontrolleri düzenli aralıklarla yapıldı. Hipertansiyon, karında şişlik ve kalp rahatsızlıkları nedeniyle süreç boyunca 6 defa Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi, Manisa Şehir Hastanesi ve Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Kardiyoloji, Dahiliye ve Acil Polikliniklerine sevk edildi. Gerekli tetkik ve muayenelerinin yapılması sonrası reçete edilen ilaçları ceza infaz kurumunca kendisine teslim edildi.

nusret-mugla-feto-kim
Nusret Muğla FETÖ

Cezavinde değil hastanede tedavi sırasında öldü

Nusret Muğla, FETÖ’cülerin iddia ettiği gibi cezaevinde ölmedi. 11 Şubat 2022 saat 23:00 dolaylarında Muğla’nın kaldığı koğuşta dengesini kaybedip düşmesi üzerine 112 Acil Servis ekipleri çağrıldı ve Manisa Şehir Hastanesi Acil Polikliniğine sevk edildi. Acil serviste yapılan muayene sonucunda, kafa travması nedeniyle nörolojik muayenesi olağan olan Muğla’nın gerekli tetkik ve tedavi işlemleri yapıldı, tomografisi çekildi. Koronavirüs bulgularına rastlanması üzerine Muğla’ya PCR testi yapıldı. Test sonucu pozitif’ çıkan Muğla, ileri tetkik ve tedavileri için Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesinde sevk edildi.

Hayati tehlikesi bulunan Muğla, Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi Anestezi Yoğun Bakım 3. Basamak Servisinde tedavisi devam ederken 13 Şubat 2022 günü saat 10.54’te entübe edildi.

Sağlık durumu kötüye giden Muğla’nın, aynı gün saat 11.35’te kalbi durdu. Kalp masajı ile ilaç enjeksiyonu uygulanan Muğla’nın kalbi, saat 11.50’de tekrar atmaya başladı. Saat 12.18’de yeniden kalbinin durması üzerine kalp masajı ve ilaç enjeksiyonu ile saat 12.33’de kalbi tekrar atmaya başladı. Son olarak saat 12.45’de kalbi duran Muğla, bu kez kalp masajı ile ilaç enjeksiyonuna yanıt vermedi.

Saat 13.30’da Muğla’nın vefat ettiği yönünde hastane tarafından rapor hazırlandı.

Tedaviyi reddettiği ortaya çıktı

Nusret Muğla, 23-26 Mart 2021 tarihleri arasında Katip Çelebi Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırıldı. Tedavisi yapılan Muğla hakkında Kardiyoloji Anjiyo Ünitesi epikriz raporunda şu ifadeler yer aldı:

“Hastanın aterosklerotik kalp hastalığı ve aterosklerotik kardiyovasküler hastalık teşhisleriyle ve 2017 yılında yapılan anjiyografi sonucuna göre ciddi KAH+LMCA lezyonu saptandı.”

Raporda Muğla’nın kalp bypass ameliyatını kabul etmediği belirtildi. Rapora göre, Muğla’nın heyet raporu açısından kabul etmemesi nedeniyle tıbben gerekli bu işlemler yapılamadı. Üstelik Muğla, bu işlemleri reddettiğine dair imza verdi, bu nedenle tıbbi tedavisi düzenlendi, reçeteci yazılarak taburcu edildi. Ayrıca 24 Mayıs 2021’de Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi’ne tedavi ve yatış için sevk edildi ve kendisine bypass ameliyatı tavsiye edildi. Ancak tekrar tedaviyi reddetti.

Nusret Muğla cezasının ertelenmesini engelledi

Nusret Muğla hakkında Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 16. maddesi kapsamında ceza erteleme işlemi başlatıldı. Hükümlü Muğla hakkında İstanbul Adli Tıp Kurumu raporunda da Muğla’nın yatarak tedavi görmesi gerektiği ifade edildi. Muğla, 22 ve 30 Aralık 2021, 5 Mayıs 2022 tarihlerinde İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. 11 Ocak 2022’de yatışı başlatıldı. Ancak Muğla tekrar tedaviyi reddetti. Verdiği dilekçede, ölüm dahil tüm riskleri aldığını belirten Muğla’nın epikriz rapor sonucunda 13 Ocak 2022’de hastaneden taburcu edildiği ve ceza erteleme işlemlerine devam edilemediği kaydedildi. Vefatından bir gün önce 12 Şubat 2022’de, ceza infaz kurumunca resen ceza erteleme işlemi başlatıldı.

KAYNAK: SABAH

Kategoriler