Anasayfa » Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çetiner FETÖ’den ihraç edildi
FETÖ'de Bugün

Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çetiner FETÖ’den ihraç edildi

murat-cetiner-emniyet-linkedin
Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çetiner

Eski İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çetiner, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında ihraç edildi. Çetiner, 18 Ocak 2021 tarihinde açığa alınmıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan idari inceleme sonucunda, Çetiner’in meslekten ihraç edildiği kaydedildi. Çetiner’in ismi ilk defa Şırnak’ta Güvenlik Şube Müdürü olarak görev yaparken gündeme geldi. HDP, 2011 yılında Şırnak’ta bir yürüyüş yapmıştı. Burada, Çetiner milletvekili Sebahat Tuncel ile tartışmıştı. Tuncel’in Çetiner’e tokat atması üzerine olay yargıya intikal etmişti. Çetiner, Tuncel hakkında açtığı davayı kazanmış ve 36 bin TL tazminat almıştı. Ayrıca Çetiner’in adı bugüne kadar birçok FETÖ soruşturmasında da geçiyordu.

murat-cetiner-kimdir-iade

FETÖ’cü Emniyet Müdürü Mehmet Karabörk itiraf etmişti

Murat Çetiner ismi, FETÖ’cü Emniyet Müdürü Mehmet Karabörk’ün ifadelerinde geçmişti. Karabörk, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından ihraç edilmiş ve verdiği ifadesini zorla imzaladığı gerekçesiyle geri çekmişti. 2019 yılında Çetiner, Karabörk’ün yargılandığı davanın duruşmasında tanık olarak dinlenmiş ve Karabörk’ün örgütle iltisakını ortaya koymuştu. Karabörk’ün etkin pişmanlık hükümleri kapsamında vermiş olduğu ifadelerde adı geçen Çetiner, bu ifadelerin iftira olduğunu belirtmiş ve suç duyurusunda bulunacağını bildirmişti.

Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çetiner ve Kemalettin Özdemir bağlantısı

15 Temmuz darbe girişiminden önce Ankara’daki FETÖ Çatı Davası’nda ismi geçen Murat Çetiner, davada müşteki olarak ifade vermişti. İddianamede Çetiner’in FETÖ’nün eski emniyet imamlarından Kemalettin Özdemir ile birlikte hareket ettiği ve dinlemeye alındığı ifade edilmişti.

Müşteki olarak ifade veren Çetiner, FETÖ’nün yargı ayağı tarafından yürütülen soruşturmalarda yaşadığı mağduriyet sebebiyle davaya müdahil olduğunu ileri sürmüştü. Çetiner,

“Düne kadar FETÖ’ye yağcılık yapanlar, bugün kendisini kurtarmak için bu gibi davaları sulandırmaya çalışıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Çetiner’in, Özdemir ile yakın ilişkisi de FETÖ soruşturması kapsamında alınan ifadelerde yer almıştı. 16 Aralık 2016 tarihinde tanık olarak ifadesi alınan eski Emniyet Sağlık Daire Başkan Yardımcısı Bülent Çanakçı şunları ifade etmişti:

“Kemalettin Özdemir yanında bulunduğum süre içinde Murat Çetiner ile sık sık görüşüyordu. Ona çeşitli insanların yanına gitmesini ve söylemesi gerektiği işleri söylüyordu. Bir ara Kemalettin Özdemir’in yanında değildim. Bana telefon açtı. Murat Çetiner’i çağırmamı söyledi.

Ben de ‘Hocam, beni arayacağınıza Murat Çetiner’i arasaydınız, gelirdi zaten’ dedim.

Kemalettin Özdemir bana ‘Şimdiye kadar Murat Çetiner ile görüşmek için herhangi bir haberleşme cihazı kullanmadım, bu nedenle senin araman daha doğru olur’ dedi. 

Ben de söyleneni yaptım, Çetiner’i aradım. Özdemir normalde başka kişilerle konuşurken kendi telefonundan konuşma yapıyordu. Halbuki Çetiner ile konuşurken benim telefonumdan bunu gerçekleştirmişti.”

KAYNAK: ODA TV

Kategoriler