Anasayfa » Ömer Köse’nin eşi hakkındaki ceza belli oldu
FETÖ'de Bugün

Ömer Köse’nin eşi hakkındaki ceza belli oldu

omer-kose-esi
Ömer Köse'nin eşi Semra Köse

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklanan eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse‘nin eşi hakkındaki davaya devam edildi. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesinde hâkim karşısına çıkartılan Semra Köse, üzerine atılı suçlamaları reddetti. Örgüt ile bağlantısı bulunmadığını ileri süren Köse, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tutuklu yargılanan Köse hakkında birçok FETÖ davası bulunuyordu. Köse, Tahşiye grubuna kumpas kurmakla suçlanan ve aralarından örgütün üst düzey yöneticilerinden kapatılan Samanyolu Yayın Grubu’nun Başkanı Hidayet Karaca ile eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün, Erol Demirhan, Kazım Aksoy ve Bayram Özbek’in de bulunduğu davada yargılanmıştı.

omer-kose-esi

Ömer Köse’nin eşi ByLock’ta motivasyon mesajları paylaşmış

FETÖ’den tutuklu eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi Müdürü Ömer Köse‘nin eşi, 24 Ağustos 2021’de gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemlerinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderilen Semra Köse hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Köse’nin ByLock kullanıcısı olduğu belirlendikten sonra, 2015 yılına ait yazışmaları deşifre edilmişti. Bu yazışmalarda, Köse’nin örgütsel motivasyonu artırmak ve örgütsel kopmaların önüne geçmek için FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in konuşmalarını paylaştığı belirlenmişti. Köse’nin ayrıca, 2015 yılında örgüte yönelik yapılan operasyonları itibarsızlaştırmak adına operasyonları eleştiren yazışmalar yaptığı da tespit edilmişti. İddianamede, sanık Köse’nin eşi Ömer Köse adına kayıtlı telefon numarasını kullandığı ifade edildi. İncelemeler sonucunda Köse’nin ByLock içinde “papatya11” kullanıcı adını kullandığı belirtildi. Ayrıca, sanığın diğer kullanıcılar tarafından uygulama içinde “semkose”, “Semra abla”, “Selma yenge”, “Semra” ve “skose” isimleriyle kaydedildiği belirtildi. Sanık Köse’nin adının, farklı FETÖ soruşturmasında itirafçı olan bir örgüt mensubunun ifadelerinde geçtiği ifade edildi.

Otelde örgütsel toplantılar düzenlemiş

Tutuklu Ömer Köse‘nin eşi Semra Köse‘nin örgüt içi toplantılara katıldığı tespit edildi. Köse’nin, hakkında FETÖ’den işlem bulunan şahıslarla Afyon Korel Termal Tatil Otel’de 12 Aralık 2013’te giriş ve 17 Aralık 2013’te çıkış, ardından 28 Ocak 2013’te giriş ve 31 Ocak 2013’te çıkış yaptığı belirtildi. İddianamede, Köse’nin örgütsel toplantı amacıyla konaklamalar yaptığı değerlendirmesine yer verildi. Köse’nin 4 Aralık 2012 ve 11 Aralık 2012 arasında hakkında FETÖ’den işlem yapılan kişilerle yurt dışı giriş çıkış kayıtlarının bulunduğu ve sanığın örgütsel yurt dışı gezi ve toplantı faaliyetlerine iştirak ettiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Sanık Köse’nin örgüt hiyerarşisi doğrultusunda hareket ettiği, örgüt ve faaliyetlerine dair bilgi paylaşmaktan kaçındığı belirtilen iddianamede, “FETÖ mensuplarının sıklıkla örgüt içi evlilik yaptıkları ve örgüt içerisinde sorumlu abi/abla pozisyonundaki kişilerin sıklıkla bir araya getirilerek evlendirildikleri yönündeki tespitler doğrultusunda, Semra Köse’nin eşinin de yine örgüt içerisinde aktif rol aldığı, FETÖ/PDY’nin hiyerarşik yapısına dahil olduğu, örgüt ile aralarında organik bağın kurulduğu” kaydedildi.

KAYNAK: SABAH

Kategoriler