Anasayfa » MHP’nin kurultaya gitmesi kararını veren hâkim ‘kuryelik’ yapmış
FETÖ'de Bugün

MHP’nin kurultaya gitmesi kararını veren hâkim ‘kuryelik’ yapmış

FETÖ’cü savcı Ferhat Sarıkaya’ya örgüt parasını götüren kişinin, MHP’ye kurultay yolunu açan hâkim Burhan Yaz olduğu belirlendi.

Eski Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Üyesi Ömer Köroğlu hakkında “FETÖ üyesi” olduğu gerekçesiyle hazırlanan iddianamede, örgütün yargı alanındaki faaliyetleri gözler önüne serildi.

İddianamede, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) FETÖ tarafından kurulan ilk tertip olarak kabul edilen Şemdinli iddianamesine de geniş yer verildi.

Buna göre Ferhat Sarıkaya, Van Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptığı dönemde Şemdinli ilçesinde 9 Ekim 2005’te meydana gelen olayı soruşturmakla görevlendirildi.

FETÖ üyeleri olan eski Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İlhan Kaya, KOM Şube Müdürü Mustafa Uçkan ve TEM Şube Müdürü Haşim Yalçınkaya ile iş birliği içinde hareket eden Sarıkaya, örgütün talimatı doğrultusunda soruşturma dosyasıyla ilgisi olmamasına rağmen, olay tarihinde yürürlükteki Askeri Mahkemeler Kuruluş ve Yargılama Usulü Kanunu’nun ilgili maddelerine aykırı olarak dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkında soruşturma başlattı.

Bu soruşturma nedeniyle açığa alınmasından sonra ü İlhan Kaya, Burhan Yaz, Mustafa Uçkan, Haşim Yalçınkaya ve Yusuf Vurur, Sarıkaya ile yakından ilgilendi.

Örgüt lideri Fetullah Gülen’in talimatları doğrultusunda Ferhat Sarıkaya’nın seyahat, konaklama başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarıyla ilgilenildi, maddi olarak da kendisine düzenli para ödemesi yapıldı.

Meslekten ihraç edildikten sonra Ankara’ya yerleşen Sarıkaya’nın, örgüt tarafından Güney Afrika ve Bosna’da eşi ve çocuklarıyla bir süre kalması sağlandı, çocukları da eğitimleri için bu yerlerdeki örgüte bağlı okullara yerleştirildi.

Sarıkaya’nın bu süre içerisinde tüm giderleri, savcı maaşı tutarı kadar aylık ödemeleri ve Şemdinli iddianamesinde isimlerinin zikredilmesi nedeniyle manevi hakları ihlal edilen kamu görevlilerinin açtığı davalar sonucu aleyhine hükmedilen tazminatlara ilişkin ödemeler de örgütün talimatı üzerine Gazi Üniversitesinde yönetici konumundaki Mehmet Saltan ile eski hâkim Burhan Yaz tarafından bizzat gerçekleştirildi.

Ferhat Sarıkaya’nın tekrar mesleğe kabul edilmesinden sonra da örgüt tarafından 2014 yılına kadar Sarıkaya’ya ödeme yapılmaya devam edildi, tüm ihtiyaçları giderildi.

Anayasa değişiklikleri sonrası mesleğe döndü

HSYK, Şemdinli olaylarıyla ilgili iddianameyi hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Sarıkaya’yı 20 Nisan 2006’da Hâkimler ve Savcılar Kanunu’nun 69. maddesinin son fıkrasına göre 1’e karşı 6 üyenin oyuyla meslekten ihraç etti ancak Anayasa değişikliğine ilişkin 2010’daki referandumla hâkim ve savcılara mesleğe dönüş yolu açıldı.

Bu referandumla yeniden şekillenen HSYK Genel Kurulu da Sarıkaya hakkındaki ihraç kararını kaldırdı. Ferhat Sarıkaya, 2011’de mesleğe yeniden kabul edildi ve Ankara Cumhuriyet Savcılığına atandı.

FETÖ itirafçısı oldu

FETÖ’nün darbe girişiminin ardından Sarıkaya, bu kez itirafçı olarak kamuoyunun gündemini meşgul etti. Şemdinli iddianamesine Yaşar Büyükanıt’ın adını, FETÖ’cü hâkim ve polis müdürünün isteğiyle eklediğini kaydeden Sarıkaya, “Meslekten ihracımdan sonra hâkim İlhan Kaya, ‘Hocaefendi (Böyle bir kahraman çıkmış, kendisine ve ailesine ölünceye kadar bakılacak, bu da size bir vasiyetimdir.) dediğini’ söyledi. Anlattığına göre FETÖ benim bütün ihtiyaçlarımı giderecek, aileme bakacak ve benimle ilgilenecekti. Açığa alındığım dönem boyunca bütün maaşımı almış gibi mali hiçbir kaybım olmadan hayatıma devam ettim.” şeklinde ifade vermişti.

Meslekten uzaklaştırıldı

Bu itirafların ardından Sarıkaya hakkında, HSYK’ya suç duyurusunda bulunuldu, meslekte kalmasının sakıncalı olacağı iddia edildi.

Suç duyurularını ele alan HSYK tarafından Sarıkaya hakkında soruşturma başlatıldı. HSYK 2. Dairesince, hakkındaki soruşturma tamamlanana kadar Sarıkaya’nın geçici olarak meslekten uzaklaştırılmasına karar verildi.

Burhan Yaz ise Ankara 2. İcra Mahkemesi hâkimiyken, MHP’li muhaliflerin 18 Haziran 2016’da topladıkları olağanüstü kurultay hakkında verilen tedbir kararını kaldırarak kurultayın yapılabileceği yönünde karar vermişti.

MHP yönetimi tarafından HSYK’ye şikayet edilen Yaz, meslekten ihraç edildi ve FETÖ’nün darbe girişiminin ardından tutuklandı.

Kaynak: AA

Kategoriler