Anasayfa » FETÖ borsası davasında karar
FETÖ'de Bugün

FETÖ borsası davasında karar

feto-borsasi-izmir-eksi
Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Kazım Yiğit Akalın

Eski ODA TV yöneticisi Barış Terkoğlu ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Pehlivan‘ın avukatlığını yapan Kazım Yiğit Akalın hakkındaki FETÖ borsası davasında karar çıktı. Haber ve köşe yazılarında sık sık FETÖ borsası konusunu ele alan, hatta bu konuda kitap yazan ODA TV’cilerin avukatı Akalın’ın, FETÖ borsası şebekesi kurduğu tespit edilmişti. Akalın ile beraber Mehmet Asım İplikçioğlu’nun da içinde yer aldığı şebekenin zengin iş adamlarını hedef alarak kazanç elde ettikleri ortaya çıkmıştı. Davanın 2 Mart’ta görülen duruşmasında açıklanan mütalaada, Akalın ve İplikçioğlu ile beraber 4 polis için “rüşvet” suçundan 6’şar yıla kadar hapis cezası istenmişti. Akalın’ın, 2 yıl 6 ay hapis ve 1 milyon 395 bin 360 lira adli para cezasına çarptırılmasına karar verildi.

feto-borsasi-izmir-eksi

 

FETÖ borsası kuran Akalın’a 2 yıl 6 ay hapis cezası

Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan‘ın avukatlığını yapan Kazım Yiğit Akalın ile beraber polis memurları İsmail İ., Bayram Y., Ertuğrul Osman T. ve Rıza E. ile avukat olan Mehmet Asım İplikçioğlu, davanın sanıkları arasında yer alıyor. Karar duruşması, İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görüldü. Sanıklar ve avukatları salonda hazır bulundu. Sanıklar, bir önceki celse açıklanan esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yaptı ve beraat talebinde bulundu. Mahkeme heyeti davayı karar bağladı. Olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan ve ilk duruşmada tahliye edilen sanık avukat Akalın, “rüşvete teşebbüs” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Ayrıca Akalın’a 1 milyon 396 bin 360 lira adli para cezası verildi. Sanık avukat Mehmet Asım İplikçioğlu hakkında ise ceza verilmesine yer olmadığına hükmedildi. Mahkeme heyeti, sanık polisler İsmail İ, Bayram Y, Ertuğrul Osman T. ve Rıza E’nin “rüşvet” suçundan beraatlerini karar verdi.

Kritik FETÖ’cü isimlerin avukatlığını yaptı

FETÖ borsası kurmaktan hapis cezası alan Kazım Yiğit Akalın, FETÖ’nün önemli ve zengin isimlerinin de avukatlığını yapmıştı. O isimlerden bazıları şunlar:

  • FETÖ’den yargılanan Akfa Holding sahipleri Fatih Aktaş ve Ferhat Aktaş,
  • FETÖ’den yargılanan tekstilci işadamları Bünyamin Gülçek ve Adil Gülçek,
  • TUSKON davası sanıklarından Ömer Faruk Kavurmacı ile Aydınlı Grup patronu Mustafa Şevki Kavurmacı

KAYNAK: SABAH

Kategoriler