Anasayfa » Türkiye’nin ilk kadın general adayı FETÖ’den gözaltına alındı!
FETÖ'de Bugün

Türkiye’nin ilk kadın general adayı FETÖ’den gözaltına alındı!

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan 10 pilotun arasında bulunan ve TSK’nın ilk kadın general adayı Hava Pilot Kurmay Yarbay Bilgehan Bülbül, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın pazar günü yaptığı Kardak ziyaretinde görüntülenmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, Hava Kuvvetleri Komutanlığına yönelik Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında gözaltına alınan 10 pilot arasında kritik isimler de yer alıyor. Havacılara yönelik soruşturmada önceki gün gözaltına alınan askerler arasında Türkiye’nin gelecekteki ilk kadın generali olma ihtimali en yüksek kadın subay olarak gösterilen ve Genelkurmay Başkanlığı’nda çalışan Hava Pilot Kurmay Yarbay Bilgehan Bülbül’ün de olduğu ortaya çıktı. Bülbül’ün eşi Hava Pilot Kurmay Yarbay Nail Bülbül de soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Yarbay Bilgehan Bülbül ve eşi Nail Bülbül’ün, FETÖ’nün sivil imamının savcılığa verdiği ifadeler doğrultusunda gözaltına alındığı belirtildi. Sivil imam, Bülbül çiftinin Eskişehir yolu üzerindeki bir sitede bulunan evlerinde imamlarla toplantı yaptıklarını iddia etti. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Genelkurmay Karargahı’na atanan Kurmay Yarbay Bilgehan Bülbül’ün Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem’de Hava Kuvvetleri danışmanı olarak görev yaptığı öğrenildi. Hava Harp Akademisi’nden 2008 yılında mezun olan Bilgehan Bülbül, Hava Kuvvetleri’nin ilk kadın kurmay subayıydı. Bülbül, bu özelliğiyle, Türkiye’nin gelecekteki ilk kadın generali olma ihtimali en yüksek kadın subay olarak gösteriliyordu.

Kardak’ta Hulusi Akar’ın yanındaydı

Bülbül gözaltına alınmadan bir gün önce Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Kardak ziyaretinde en yakınında olan isimlerden biriydi. Akar’ın Kardak ziyareti ile ilgili geçtiği fotoğraflarda Bülbül’de yer alıyor. Bülbül’ün bu ziyaretten bir gün sonra gözaltına alındığı öğrenildi.

Hava Kuvvetleri Komutanı olabilirdi

2016 yılı YAŞ toplantısında Albaylığa terfi ettirilmeyerek temdit alan Bilgehan Bülbül’ün, teamüller gereği 2017 yılında albay, 2022 yılında ise tuğgeneralliğe yükselmesinin önünde bir engel bulunmuyordu. Bülbül’ün orgeneralliğe kadar yükselerek ilk kadın Hava Kuvvetleri Komutanı olabileceği de zikrediliyordu. Bülbül, Ankara Etimesgut’ta konuşlu 211. Filo’nun (Gezgin Filo) Komutanlığını yaptı. Bu filoda, nakliye, ambulans ve elektronbelirtiliyordu. Harp görevlerini yerine getiren CASA uçakları (CN-235M) bulunuyor. Bülbül, Hava Kuvvetleri’nde filo komutanlığı yapan ilk kadın subay olarak da tanınıyordu.

Kaynak: Milliyet

Kategoriler