Anasayfa » ‘Suikast timi’ hükümlüsüne ‘hero tişörtü’ davası
FETÖ'de Bugün

‘Suikast timi’ hükümlüsüne ‘hero tişörtü’ davası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimi davasının duruşmasına “Hero” yazılı tişörtle gelen darbeci Gökhan Güçlü ile tişörtü gönderen ablasının “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanmasına başlandı.

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Gökhan Güçlü ile ablası Bahar Güçlü, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile dahil oldu.

Söz verilen Gökhan Güçlü, suçlamaları kabul etmediğini belirterek “Benim davranışım etik değildi. Sonradan pişman oldum ancak suç değildi.” dedi.

Abla Bahar Güçlü ise FETÖ ile hiçbir şekilde bağının olmadığını savundu.

Yaşanan olayın bu şekilde algılanacağını tahmin etmediklerini iddia eden Bahar Güçlü, “Bu şekilde bağlantı kurulacağını öngöremedim. Hayatım boyunca hiçbir suça karışmadım. Hiçbir örgütle bağlantım yok. Sadece cezaevinde bulunan kardeşime moral vermek istedim.” diye konuştu.

Sanık avukatları ise sanıkların hiçbir zaman örgüt üyesi olduklarını kabul etmediğini, övmediğini ileri sürdü.

Mahkeme heyeti, karar için duruşmayı 14 Kasım’a erteledi.

İddianameden

Muğla Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Gökhan Güçlü ve ablası Bahar Güçlü hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Güçlü’nün 15 Temmuz darbe girişimini övme ve özendirmeye, eylem dolayısıyla mağdur olan Türk milletini rencide etmeye, örgüt mensuplarına ise moral vermeye elverişli davranışta bulunduğu vurgulanan iddianamede, Bahar Güçlü’nün de suçta kullanılan eşyayı temin suretiyle silahlı terör örgütü propagandası yapma suçundan yardım eden sıfatıyla sorumlu olduğu için hakkında kamu davası açılmasına karar verildiğine işaret edildi.

Öte yandan FETÖ’nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin karara bağlanan davada, Gökhan Güçlü’ye “Anayasayı ihlal”, “Cumhurbaşkanına suikast” ve 2 kez “yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme” suçundan 4 defa ağırlaştırılmış müebbet ile “nitelikli kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”dan 18 yıl, “nitelikli kasten yaralama”dan 6 yıl ve “nitelikli konut dokunulmazlığını ihlal”den 18 ay hapis cezası verilmişti.

Kaynak: AA

Kategoriler