Anasayfa » FETÖ’nün markaları Belçika’ya kaçırma planı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün markaları Belçika’ya kaçırma planı

FETÖ’nün, Zaman ve Today’s Zaman gazetesinin de aralarında bulunduğu, Feza Gazetecilik bünyesindeki 42 tescilli markayı ve bu marklara ait tüm hakları yurt dışına kaçırmayı planladığı ortaya çıktı.

FETÖ, Mart 2016’da söz konusu kurumlara kayyum atanmadan yaklaşık 4 ay önce şirketlerle ilgili tüm hakları Belçika’ya kaçırmayı planladı. Buna göre FETÖ, 18 Kasım 2015 tarihinde Türk Patent Enstitüsüne (TPE) marka devretme başvurusunda bulundu.

Belçika’da paravan şirket

O dönem henüz kayyum atanmamış olan Feza Gazetecilik bünyesindeki markaların Belçika’da faaliyet gösteren “Dynamique BVBA” şirketine devredilmek istendiği belirtildi. Söz konusu şirketin bünyesinde, FETÖ’nün bir dönem Belçika ve Hollanda’da yayın yapan gazetesi “Zaman Benelux” de bulunuyor. FETÖ’nün hazırladığı marka devir sözleşmesine göre Feza Gazetecilik bünyesindeki Zaman, Today’s Zaman ve diğer 42 marka 130 bin dolar karşılığında “Dynamique BVBA”ya devredilecekti.

Türk mahkemelerinden kaçma planı

Sözleşmede yer alan maddeler, bu markalarla ilgili her türlü anlaşmazlık olması durumunda münhasır yargı yetkisinin Belçika’daki mahkemelere ait olacağına vurgu yaptı. Böylelikle örgüt, Türkiye’deki mahkemelerden kaçmayı planladı.

Ancak FETÖ’nün marka kaçırma oyunu, marka devir talep formunu imzalayan Zaman gazetesinin avukatı Ali Odabaşı’nın, Türk Patent Enstitüsü (TPE) nezdinde vekillik yetkisinin bulunmaması gerekçesiyle boşa çıkarıldı. Böylece örgütün mal kaçırma operasyonu engellendi.

Devir sözleşmesinde kimlerin ismi var?

  • Ali Odabaşı: 2005-2015 yılları arasında Zaman gazetesinde danışman olarak avukatlık yaptı. Marka devir talep formunda imzası bulunuyor. Şu an cezaevinde bulunan Odabaşı, avukatlıktan hâkimliğe geçiş sınavına ilişkin davada yargılanıyor.
  • Mehmet Akif Afşar: Kapatılan Feza Gazetecilik’in hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkanı. Hakkında gözaltı kararı bulunan ve 22 Aralık 2016’da mal varlıklarına el konulan Afşar, terör örgütüne üyelikten aranıyor.
  • Abdülhamit Bilici: Ekrem Dumanlı’dan sonra Zaman gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Abdülhamit Bilici hakkında gözaltı kararı bulunuyor.
  • Mete Öztürk: Markaların devredilmesinin planlandığı Belçika’da faaliyet gösteren Dynamique BVBA şirketinin yetkilisi. “Zaman Benelux” gazetesinin de başındaydı.

Kaynak: Sabah

Kategoriler