Anasayfa » FETÖ’nün Karaman imamı hakkında iddianame hazırlandı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Karaman imamı hakkında iddianame hazırlandı

karaman-feto-tutuklananlar
FETÖ Karaman

Şüpheliler hakkında 32 yıl 6’şar aya kadar hapis istemi

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY), 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirdiği darbe girişiminden bu yana yurt geneli ve sınır ötesinde yapılan başarılı operasyonlarla darbe üstüne darbe yedi. Türkiye’deki yapılanması oldukça zayıflayan terör örgütünün birçok üyesi yurt dışına kaçtı, hala da kaçma girişimleri devam ediyor. Buna karşılık, örgütün hain emellerinden vazgeçtiği de söylenemez. Birçok ilde yapılan operasyonlar, örgütün yeniden yapılanma içerisinde olduğu gerçeğini ortaya çıkardı. FETÖ’nün güncel yapılanmasına yönelik yürütülen bir soruşturmada, örgütün yeniden örgütlenmeye başladığına dair bulgular öne çıktı. Terör örgütünün sözde “Karaman imamı” olduğu ileri sürülen Sedat A.’nın da aralarında bulunduğu 5 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede önemli tespitlere yer verildi. FETÖ’nün Karaman imamı Sedat A. ve 4 şüpheli hakkında “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” ve “terörün finansmanı” suçlarından 32 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

FETÖ’nün Karaman ilinde yeniden yapılandığı tespit edildi

Sanıklar Murat M., Gökhan A., Sedat A. ve Sinan E., 30 Eylül 2020’de Ankara’nın Yenimahalle ilçesi Demetevler Mahallesi’nde örgüte ait gaybubet evinde toplantı organize ettikleri sırada yakalanmışlardı. Gözaltına alınan sanıkların evlerinde yapılan aramalarda yüklü miktarda para ve örgütsel dokümanlar ele geçirilmişti.

Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, örgütün Karaman’da yeniden örgütlenmeye başladığı, evler açarak örgütsel toplantılar organize edildiği, cezaevlerinden tahliye olan örgüt mensuplarının örgütlendiği ve bağış adı altında para toplandığı kaydedildi. FETÖ’nün Karaman sorumlusu Sedat A., hakkındaki teknik ve fiziki takipler sonucu, sanığın örgütün yeniden yapılanma sürecinde deşifre olmamak için Konya ve Ankara’da toplantılar yaptığı belirtildi. İddianamede, sanık Sedat A.’nın FETÖ’nün Karaman ilindeki faaliyetlerini organize ettiği ve örgütün il sorumlusu olduğu tespit edildi.

İddianamede, Sedat A.’nın, Sinan E.’den aldığı paraları örgüt içindeki kişilere aktardığı belirtildi. Sinan E.’nin, örgütsel hiyerarşi bakımından Sedat A.’dan üstte olduğu ve Ankara’da ikamet ettiği bilgisine yer verildi. İkili arasındaki para transferinde ise, para gönderilen kişilerin ailelerinden hakkında adli işlem bulunmayanların seçildiği vurgulandı. Sinan E.’nin üstü konumunda olduğu belirtilen Kadir E.’nin ise, dağılan örgüt mensuplarının örgüte bağlılığını artırmak için para trafiğini sanıklar Murat M., Gökhan A., Sedat A. ve Sinan E. üzerinden yönlendirdiği kaydedildi.

“Bir anda olayların içinde bulacaklar kendilerini”

Sanıklardan ele geçirilen telefonların incelenmesi sonucu, örgüt içi mesajlaşmalarına ulaşıldı. Yurt dışından gönderilme ihtimali üzerinde durulan mesajlarda, örgüt üyelerini motive etmeye yönelik mesajlar bulundu. Kod adı “Veysel” olan bir örgüt yöneticisinin 22 Ağustos 2020’de WhatsApp üzerinden Sinan E.’ye gönderdiği mesajlar şu şekilde:

“Arkadaşlar bir anda olayların içinde bulacaklar kendilerini. Bu mesele bir anda bitmeye başlayacak. Üstad hazretlerinin (FETÖ elebaşı) eserlerinde de belirttiği üzere, bunlar seçimle falan gitmeyecekler. Ani bir toplumsal olayla başladıkları bu zulüm ve tahrip süreci, yine karşılarına çıkacak ama onlar da bitecek. Bu sebeple arkadaşlarımız nasıl hazırlık yapılması gerekiyorsa öyle hazır olmalılar ki hızla kaldıkları yerden imar ve onarmaya koşsunlar. Yakın geleceğin bu ağır işlerini uzmanlar çözecekler ve fark etmeseler de onlar şu anda cezaevlerinde bunun eğitimini alıyorlar. Kapasitelerini vazifeye koştuklarında görecekler. Arkadaşlarımız kimseye gönül koymasın.”

FETÖ din istismarı yaparak örgüt mensuplarını kandırıyor

Başka bir mesajda ise şu ifadeler dikkat çekti:

“Özellikle son aylarda Hazreti İsa’nın rüyalarda çok görülmeye başladığı haberleri gelmekte. Hristiyanların samimi ve önde gelen ruhani liderinin de bu rüyaları gördüğüne dair bilgiler ve rivayetler olduğu kendisine aktarılmakta. Bu enkazın kalkmasında ve yeniden dünya çapında bir dirilişin olmasında çok faydalı olacaklar ve oluyorlar da. Son 10-15 gündür bana bu şekilde bir hayli rüya aktarılmakta. Özellikle ABD’de bazı Hristiyan cemaatinin önde gelen rahipleri ve papazları bir kısım rüyalar gördüklerinden bahisle Hocaefendi’ye (FETÖ elebaşı) ziyaretlerini artırmışlar. Bu durum gün geçtikçe artar hale gelmiş.”

İddianamede mesajlara ilişkin değerlendirme yapıldı

İddianamede, şu tespitlere yer verildi:

“Tamamen örgütün yeniden toparlanmasını destekler ve açıklar nitelikte olan mesajda, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin toplumsal olaylar sonucu düşeceği, mensuplarının örgütün içinde bulunduğu durumun imar ve onarımı için hazır bulunmaları gerektiği, ulusal bazda örgüte desteklerin olduğu, örgüt elebaşına Hristiyan toplumundan destek ve ziyaretlerin gerçekleştiğine dair içeriklerin bulunduğu, söz konusu mesajın örgütün yeniden yapılanma sürecine dahil olan örgüt mensupları ile paylaşılan bir mesaj olduğu değerlendirilmektedir.”

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Etiketler

Kategoriler