Anasayfa » FETÖ’nün Dumankaya’yı tahliye etme girişimleri deşifre oldu
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Dumankaya’yı tahliye etme girişimleri deşifre oldu

FETÖ’nün finans yapılanmasına yönelik operasyonlar kapsamında Dumankaya Holding Yönetim Kurulu Üyesi Halit Dumankaya, 22 Nisan 2016’da tutuklanarak cezaevine gönderildi. Dumankaya, tutuklandıktan bir ay sonra 21 Mayıs 2016’da ise tahliye oldu. Tahliyenin arkasında, FETÖ’nün adliye ve iş dünyasındaki üyelerinin hukuk dışı girişimleri olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca tarafından ortaya çıkarılan tahliye oyununun arkasında, Dumankaya ile iş yapan bir inşaat firmasının sahibi Coşkun C. isimli iş adamı ile Anadolu Adliyesinde görevli zabıt kâtibi Alaattin T.’nin olduğu belirlendi. İki ismin, Dumankaya’yı cezaevinden kurtarmak için telefonla ve yüz yüze yaptıkları görüşmeler soruşturma dosyasına girdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen dosyada, ikilinin teknik takibe yakalanmamak için Anadolu Adliyesindeki sabit hatla temas kurduğu ve arkadaşlarının cep telefonları üzerinden irtibata geçtiği tespit edildi.

Dosyada, Alaattin T.’nin, Coşkun C.’ye “Sen o kişilerin T.C. no’larını bana ver. Onlarla ilgili tüm bilgileri UYAP’tan alarak sana veririm.” dediği belirlendi. Kâtibin, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunda çalışmamasına rağmen “gizli” ibareli dosyalarla ilgili bilgileri sızdırdığı tespit edildi. Şüpheli Coşkun C.’nin, Dumankaya’nın gözaltına alınmasının ardından şirket yetkilileriyle görüştüğü belirlendi. Silivri Cezaevi’ne giderek Dumankaya’yı ziyaret eden Coşkun C.’nin, FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu yargılanan isimlerle telefon trafiği de saptandı.

Coşkun C.’nin, FETÖ’nün molla yetiştirme birimi olan İsim Tescil Firması’nın sahibi Abdullah Büyük’ün Bulgaristan’a firar ettikten sonra Türkiye’ye iade edilmesi sürecinde de adliyedeki bağlantılarını kullanmaya çalıştığı dosyada yer aldı.

Kaynak: Sabah

Kategoriler