Anasayfa » FETÖ’cü emniyet müdürü Kobani olaylarına müdahale etmemiş
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü emniyet müdürü Kobani olaylarına müdahale etmemiş

15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen Karayazı eski Emniyet Müdürü Aykut Töngür, 2 Eylül 2016’da tutuklanarak cezaevine kondu. Örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle Töngür hakkında 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

İddianamede, Aykut Töngür hakkında 7-10 Ekim 2014 tarihleri arasında meydana gelen Kobani olayları sırasında Karayazı ilçesindeki eylemleri sonlandırmak için gerekli müdahalede bulunmadığı gerekçesi ile soruşturma açıldığı belirtildi. Evinde FETÖ’yü destekleyen yayınlar ele geçirilen Aykut Töngür’ün, terör örgütüne eleman kazandırma amacıyla hareket ettiği öne sürüldü.

İddianamede, “İdari soruşturma belge örneklerinin incelenmesinde de görüleceği üzere FETÖ/PDY’nin rol aldığı açıkça anlaşılan ve kamuoyunda Kobani protestoları olarak bilinen eylemler sırasında görev yaptığı yerde yeterli ve etkin müdahale etmediği gerekçesi ile disiplin cezası alışı, şüphelinin savunması ile birlikte değerlendirildiğinde üzerine atılı suçları işlediği anlaşılmaktadır.” denildi.

Kaynak: Milliyet

Kategoriler