Anasayfa » FETÖ kuruluşunun BM Halkla İlişkiler Departmanı ile bağlantısı kesildi
FETÖ'de Bugün

FETÖ kuruluşunun BM Halkla İlişkiler Departmanı ile bağlantısı kesildi

BM Halkla İlişkiler Departmanı, Türkiye’nin talebi üzerine FETÖ’ye bağlı GYV ile bağlantısını kestiğini bildirdi.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliğince BM Halkla İlişkiler Departmanına (DPI) bir mektup gönderilerek BM’deki “istişari statüleri” iptal edilen FETÖ’ye bağı Kimse Yok Mu Derneği, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu, İstanbul Fikir Araştırmaları Derneği ve Hazar Strateji Enstitüsü ile ilişki kurmama talebinde bulunuldu.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle 248 kişinin hayatını kaybettiği, 2 binden fazla kişinin yaralandığı anlatılan mektupta, darbecilerin seçilmiş hükümeti devirmeye, Cumhurbaşkanı ile Başbakana suikast düzenlemeye ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalıştığına vurgu yapıldı. Mektupta, FETÖ ile bağlantılı olan ve 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan söz konusu kuruluşların BM’deki “istişari statülerinin” iptal edildiği de hatırlatıldı.

DPI, Türkiye’nin talebi üzerine sistemlerindeki Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile olan bağlantılarını kestiğini açıkladı.

Türkiye, BM Sivil Toplum Kuruluşları Komitesinin 30 Ocak-8 Şubat tarihlerinde yapılan 2017 Olağan Oturumu sırasında, KHK ile kapatılan Kimse Yok Mu Derneği, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonunun BM Ekonomik ve Sosyal İşler Konseyi (EKOSOK) nezdindeki istişari statülerinin geri alınması başvurusunda bulunmuş ve milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen FETÖ’ye bağlı bu kuruluşların BM’deki istişari statüleri düşürülmüştü.

Ayrıca yine 667 sayılı KHK ile kapatılan İstanbul Fikir Araştırmaları Derneği ve Hazar Strateji Enstitüsünün BM’ye istişari statü başvuruları da iptal edilmişti.

Kaynak: AA

Kategoriler