Anasayfa » ‘Uyanış’ filminin yapımcısı hakkında 22.5 yıl hapis istemi
FETÖ'de Bugün

‘Uyanış’ filminin yapımcısı hakkında 22.5 yıl hapis istemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan sahneleriyle tepki toplayan “Uyanış” filminin yapımcısı Ali Avcı hakkında “FETÖ yöneticiliği” suçundan 15 yıldan 22.5 yıla hapis cezası talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yapımcı Ali Avcı hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Can Tuncay tarafından hazırlanan iddianamede, Avcı’nın FETÖ’ye bağlı “Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri”nde SGK kaydının ile “Kimse Yok mu?” isimli derneğin Malatya şubesinde kaydının bulunduğu tespiti yer aldı.

Şirketin ismini FETÖ elebaşı koydu

İddianamede, Ali Avcı hakkındaki birden fazla itirafçı beyanına da yer verildi. Alınan tanık beyanlarında Ali Avcı’nın ABD’ye giderek elebaşı Fetullah Gülen ile görüştüğü, “Evrensel” isimli şirketinin adının FETÖ elebaşı tarafından konulduğu, aynı zamanda Avcı’nın örgütte bölge imamlığı görevi yaptığı kaydedildi. Bir tanık, Avcı’nın Samanyolu kanalında yayımlanan bazı kumpas dizilerinin diyaloglarını yazan Emniyet Müdürü Bayram Özbek ile irtibatlı olduğunu belirtti.

FETÖ’cülerle irtibatlı çıktı

Ayrıca Avcı’nın, “Tahşiye kumpası” soruşturması kapsamında tutuklu bulunan kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve Gazeteciler Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil ile telefon irtibatı da tespit edildi.

Örgüt yöneticisi olduğu belirlendi

Avcı’nın FETÖ bünyesinde “küçük bölge imamlığı” denilen örgüt faaliyetleri düzenleme ve görevlendirme yetkisine haiz yönetici vasfında görev üstlendiği kaydedildi. İddianamenin sonuç bölümünde şu satırlara yer verildi:

“Şüphelinin, örgüt amacına uygun biçimde işleyişini sağlayan, örgüt üyelerine görev veren, emir ve idare yetkisine sahip olan konumuna göre örgüt faaliyetlerini düzenleme ve görevlendirme yetkisini haiz yönetici vasfında görev üstlenerek faaliyet yürüttüğü, yakalanma tarihindeki tespit edilebilen örgütsel konumu, eylemleri, hakkındaki tespitlere göre terör örgütünün temel politikasına göre basın yayın üzerinden toplumsal algı idaresi alanında sorumluluk üstlenen ve faaliyetlerde bulunan yöneticilerinden olduğu, yakalama tarihine kadar faaliyetlerine aktif olarak devam ettiği anlaşılmıştır.”

Olay geçmişi

15 Temmuz darbe girişimini anlatan “Uyanış” filminin fragmanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başına silah dayandığı ve ailesinin öldürüldüğüne ilişkin skandal görüntülerin ardından yapımcı Ali Avcı gözaltına alınmıştı.

Tutuklanarak cezaevine gönderilen Ali Avcı’nın evinde yapılan aramada, FETÖ soruşturması kapsamında hakkında arama kararı bulunan ByLock kullanıcısı Doç. Dr. Fatih Karabiber yakalanmıştı.

Kaynak: Sabah

Kategoriler