Anasayfa » Tanktan çıkan FETÖ’cü polis müdürüne müebbet isteniyor
FETÖ'de Bugün

Tanktan çıkan FETÖ’cü polis müdürüne müebbet isteniyor

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Esenler Birlik Köprüsü’nde çıkan olaylar ile İstanbul Emniyet Müdürlüğünün işgal girişimine ilişkin aralarında tankın içinden çıkan eski emniyet müdürü Mithat Aynacı’nın da bulunduğu 23’ü tutuklu 67 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

Şüphelilerin üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen iddianamede, şüpheli Aynacı’nın ayrıca 55 yıla kadar hapisle cezalandırılması da talep edildi.

İstenen cezalar belli oldu

İddianamede, tüm şüpheliler hakkında ”anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, ”TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, ”Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” ve ”silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15’er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Darbe girişimi sırasında tankın içinden çıkan şüphelilerden eski Emniyet Müdürü Mithat Aynacı hakkında ayrıca “kasten öldürmeye teşebbüs”, “hakaret” ve “tehdit” suçlarından 30 yıldan 55 yıla kadar hapis cezası istendi.

Başsavcılıkça onaylanan iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Öte yandan bu iddianame, İstanbul’daki darbe girişimine ilişkin hazırlanan 24. iddianame oldu.

“Bir işi beceremediniz”

İddianamede, Vatan Caddesi’nde tankın içinden çıkan eski Emniyet Müdürü Mithat Aynacı’nın eylemleriyle ilgili detaylar da ortaya çıktı.

Mithat Aynacı’nın nezarette kendisine “Bir işi beceremediniz!” dediği ortaya çıktı.

Şüphelilerden Bora Serhat Seçkin ise savcılıktaki ifadesinde Aynacı hakkında şunları söyledi:

“Tanka binen Mithat Aynacı, sürekli yazışma yapıyordu. Bu sırada, ‘Ankara’yı, İzmir’i ele geçirdik. Bir tek burası kaldı.’ diye kendi kendine söylendi. Osman Akkaya’ya, ‘Buraya helikopter desteği lazım.’ dedi”

Kaynak: AA

Kategoriler