Anasayfa » Rızanur Meral hükûmeti açıkça tehdit etmişti
FETÖ'de Bugün

Rızanur Meral hükûmeti açıkça tehdit etmişti

Müebbet hapis cezasıyla yargılanan ve yurt dışına kaçan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, 1 Mart 2014’te gerçekleşen TUSKON 5. Olağan Genel Kurulu’nda FETÖ propagandası yapmış ve hükûmeti alenen tehdit etmişti. İddianamede, çoğu şüphelinin bu konuşmayı ayakta alkışlayarak desteklemesinin, “örgütsel tavırlarının ve örgüte mensubiyetlerinin birer delili” olduğuna dikkat çekildi.

FETÖ’nün iş adamları yapılanmasına ilişkin hazırlanan iddianamede, 1 Mart 2014 tarihli TUSKON toplantısında seçimle iş başına gelmiş Türkiye Cumhuriyeti hükûmetinin açıkça tehdit edildiği anlatıldı.

Bu toplantıdan kısa bir süre önce FETÖ’nün tüm yapılarıyla ortaya çıktığı eylemler silsilesi olan ve Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden “17-25 Aralık” ve “MİT tırları” süreçlerinin yaşanmış olmasına dikkat çekilerek şu değerlendirme yapıldı:

“Bu toplantıda konuşmacının (Rıza Nur Meral) bir yandan açık şekilde FETÖ propagandası yaparak diğer yandan Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini açıkça tehdit ederek ve bir diğer yandan da 15 Temmuz darbe girişimiyle sonuçlanan örgüt eylemlerinin fitillerinden birini ateşleyecek sözlerle, özelde Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini, genelde ise Türkiye Cumhuriyeti devletini ve örgüte biat etmeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını hedef almasına karşın şüphelilerin bu konuşmaya çoğu zaman ayakta alkışlayarak destek vermeleri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımızca şüphelilerin örgütsel tavrının ve örgüte mensubiyetlerinin birer delili olarak kabul edilmiştir. FETÖ ile iltisaklı görülerek KHK’ler kapsamında faaliyetleri sonlandırılan ve kapatılan federasyon ve derneklere örgütün tüm yapılarıyla ortaya çıktığı eylemler silsilesinin gerçekleştiği 17-25 Aralık 2013 sürecinde ya da sonrasında üye olan, belirtilen tarih sonrasında söz konusu federasyon veya derneklerin yönetiminde yer alan, süreç içerisinde makul sayılabilecek bir sürede bu faaliyetlerini terk etmeyen ve üyeliklerini sonlandırmayan şüphelilerin bu hareket tarzları da örgüt faaliyeti çerçevesinde görülmüştür.”

Kaynak: AA

Kategoriler