Anasayfa » Hrant Dink cinayetini ulusalcılara yıkıp Ergenekon’a zemin hazırlayan FETÖ’nün “algı çetesi”ne yakalama kararı
FETÖ'de Bugün

Hrant Dink cinayetini ulusalcılara yıkıp Ergenekon’a zemin hazırlayan FETÖ’nün “algı çetesi”ne yakalama kararı

Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine 6. Sulh Ceza Hakimliği, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, avukatlar Faruk Mercan, Halil İbrahim Koca, gazeteci Adem Yavuz Arslan, firari savcı Zekeriya Öz ve kapatılan Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.

Savcılık talep yazısında Dink cinayetinin arka planına dair çarpıcı tespitler yer aldı. Emniyet’te kurulan C-5 adlı birimin, 15 Temmuz’a giden süreçte örgütten olmayanların tasfiyesi için kurulduğuna yer verilirken, adı geçen şüphelilerin yapılanmanın “algı” çalışmasını yürüttüğü ifade edildi.

Yazıda, Hrant Dink cinayetinin faili Ogün Samast’ın Samsun’da yakalandıktan sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldüğü, Samast’ın beyanına göre burada eline zorla Türk bayrağı verilerek videosunun çekildiği belirtildi. Bu görüntülerin 10 dakika 20 saniye olduğu ancak Ali Fuat Yılmazer’in başında bulunduğu C Şubeye 44 saniyelik kısmının gönderildiği belirtildi. Bu görüntülerin daha sonra Dumanlı, Yavuzarslan, Mercan ve Koca ile buluşan ve bu soruşturma kapsamında tutuklu bulunan gazeteci Ercan Gün’e “haber için” verildiği vurgulanırken; görüntülerin Samsun İl Jandarma Komutanlığı’nda çekildiği algısı yaratabilmek için Ercan Gün’ün Samsun’a gönderildiği belirtildi. Böylece Hrant Dink cinayetinin arkasında ulusalcıların olduğu algısı yaratıldı ve Ergenekon operasyonlarına zemin hazırlandı. Bu operasyonları ise eski savcı Zekeriya Öz’ün yürüttüğüne dikkat çekildi.

Kaynak: Sabah

Kategoriler