Anasayfa » Halk oyunları ekibi Macaristan’a iltica etti
FETÖ'de Bugün

Halk oyunları ekibi Macaristan’a iltica etti

Halk Oyunları Federasyonu’nun onayıyla temin ettikleri hizmet (gri) pasaportuyla yurt dışına çıkan 16 kişilik halk oyunları ekibinden 11’i Macaristan’a iltica etti.

Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği 5-10 Kasım 2017 tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılan “5’inci Halk Oyunları Yaza Veda” etkinliğine davet edildi. Özel davet ile etkinliğe katılan 16 kişiden oluşan kafile, yasa gereği yurt dışına çıkabilmek için resmi yazı ile Halk Oyunları Federasyonu’na müracaat etti. Federasyondan onay alan kafile, Ankara Emniyeti Pasaport Şube’ye müracat yaparak gri (hizmet) pasaportu aldı. Pasaportlarını ve görev yazılarını temin eden kafile 5 Kasım’ı da beklemeyerek 1 Kasım 2017 tarihinde Türkiye’den ayrıldı ve Macaristan’a gitti.

Hepsinin lisansları yeni

Aynı derneğin Temmuz 2017 tarihinde Bosna Hersek’te bir organizasyona gittiği ve tüm kafilenin döndüğü öğrenilirken Türkiye Halk Oyunları Federasyonu bu yıl içinde 86 dernek veya kulüp için yurt dışı onayı verdi. Ancak son onayda gözden kaçan bir detay ise Macaristan’a çıkan bu kafilenin yurt dışına çıkan kafilenin hepsinin lisanslarının yeni olması.

Gençlik ve Spor Bakanlığı soruşturma başlattı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Halk Oyunları Federasyonu ve dansçı sporcular hakkında soruşturma açtı, suç duyurusunda bulundu. Emniyet, dönmeyen 11 kişi ile dönen 5 kişinin isimleri soruşturma ve takip gereği gizli tutuluyor. Spor bakanlığı müfettişlerinin geniş çaplı bir soruşturma başlatıkları belirtilirken uluslararası yapılanması olmayan Türkiye Halk Oyunları Federasyonu hakkında da soruşturma açıldığı ve emniyet ile müfettişlere konu hakkında bilgi verdikleri öğrenildi.

Kaynak: CNN Türk

Kategoriler