Anasayfa » FETÖ’yü inkâr eden sanık yalvardı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’yü inkâr eden sanık yalvardı

Ankara’da devam eden FETÖ yargılaması sırasında ilginç bir olay yaşandı. Emniyet ve savcılıkta FETÖ irtibatını, bağlantılarını itiraf eden Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı olan Mehmet Ö, geçmiş ifadelerini mahkemede inkâr ederek hakkındaki iddiaları reddetti. FETÖ sanığı karar açıklandıktan sonra, “Tekrar dinleyin, konuşacağım.” dedi ancak cezaevine gitmekten kurtulamadı.

İtirafçı oldu

Darbe girişimi sonrası tutuklanan ve Ekonomi Bakanlığından ihraç edilen Mehmet Ö, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini belirterek itirafçı oldu. 2010’da yüksek lisans yapmak için ABD’ye gittiğini, 2 yıl orada kaldığını kaydeden Mehmet Ö; Başbakanlık, Hazine Müsteşarlığı ve Maliye Bakanlığında çalışan örgüt üyeleriyle birkaç kez FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’i ziyaret ettiklerini anlattı.

Adil Öksüz bağlantısı

Mehmet Ö’nün ifadesinde Adil Öksüz ile ilgili kısım ise dikkat çekti. Mehmet Ö, ABD’de Gülen’e yaptıkları ziyaretleri anlatırken Adil Öksüz hakkında şunları söyledi:

“ABD’de tam olarak hatırlamadığım bir yerden Adil Öksüz olabileceğini değerlendirdiğimiz şahsı araca aldık. Burada herhangi bir tanışma faslı olmadı. Şahıs araca bindi ve beraber Fethullah Gülen’e gittik.”

ByLock kullanıcısı

Örgüte himmet adı altında para yardımı yaptığını belirten Mehmet Ö, ByLock kullanıcısı olduğunu da itiraf etti.

Evinde örgüt delili olarak sayılan 1 dolar ele geçirilen ve çok sayıda örgüt üyesini deşifre eden Mehmet Ö. hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “silahlı terör örgüt üyesi olmak” suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

İnkâr ettikten sonra yalvardı

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada tutuklu yargılanan Mehmet Ö., emniyet ve savcılık ifadelerini inkâr etti.

İfadesinin baskı altında alındığını iddia eden Mehmet Ö, örgüt üyesi olmadığını savundu. Sanığın avukatı, bu gelişme üzerine müdafilikten çekildi.

Sanığın emniyet ve savcılıktaki ifadeleri ile eldeki delilleri değerlendiren mahkeme heyeti, Mehmet Ö’yü üst sınırdan 9 yıl hapse mahkûm etti.

Kararın açıklanmasının ardından şok olan sanık, “Lütfen tekrar dinleyin, konuşacağım.” dedi. Ancak tutukluluk halinin devamına karar verilen sanık Sincan Cezaevi’ne gönderildi.

Kaynak: Habertürk

Kategoriler