Anasayfa » FETÖ’den aranan CHP’li danışman kayıplara karıştı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’den aranan CHP’li danışman kayıplara karıştı

“FETÖ’ye finans sağlamak” ve “FETÖ terör örgütüne üye olmak” suçlarından 14 ay tutuklu kaldıktan sonra adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı ile tahliye edilen Erkan Karaarslan’a 6 Ekim’den bu yana ulaşılamıyor.

Erkan Karaarslan’ın, çoğunluğu CHP’li belediyelere olmak üzere danışmanlık yaparak 30 milyon liradan fazla haksız kazanç sağladığı tespit edildi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Özel Kalem Müdürü Tuncay Ceylan’ın belediye başkanlarıyla görüşerek Erkan Karaarslan’ı danışman almaları için referans gösterdiği belirlendi.

CHP’li belediye başkanının danışmanı oldu

Bunun üzerine Karaarslan, CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun danışmanlığına getirildi. Aydın Büyükşehir Belediyesi İhale Komisyonu’nda görevli Şaban Demirtaş da ifadesinde, “Erkan Karaarslan, kendi ticari işlerini belediyede takip ettirmek ve ihaleleri kendi şirketlerinin almasını sağlamak üzere belediye bünyesinde etkili makamlara kendi adamlarının yerleştirilmesini sağladı.” şeklinde konuştu.

İhaleleri kendi şirketine aldı

Hakkındaki iddianamede Karaarslan’ın Mersin Büyükşehir Belediyesinde danışmanlık hizmetleri adı altında görev yaptığı ve bu kapsamda kendi isteği doğrultusunda Mersin Büyükşehir Belediyesine şüpheli Tevfik Dinçer ve Fatih Murat Aydınlı’yı yerleştirerek ihaleleri kendisinin de Yönetim Kurulu Üyesi olduğu MERULAŞ A.Ş. şirketine (adrese teslim ihale) yaptırılmasını sağladığı ifade edildi.

20 kez yurt dışına çıktı

İddianamede, Karaarslan’ın bu yolla FETÖ terör örgütüne finans sağladığı, şüphelinin 20 kez yurt dışına çıktığı ve nereye gittiğinin tespitinin güç olması nedeniyle bu seyahatlerinde Pegasus Havayollarını kullandığı aktarıldı.

Hakkında yakalama kararı bulunuyor

Tahliye kararına Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Ardından Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 Ekim’de Karaarslan hakkında, 5271 sayılı CMK’nın, 94. maddesi gereğince yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi. Ancak o tarihten bu yana Erkan Karaaslan’a ulaşılamıyor.

Kaynak: Sabah

Kategoriler