FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Belçika’daki sorumlusuna dava

FETÖ’nün Belçika’daki sözde sorumlusuna dava açıldı.

Örgütün Belçika’daki yapılanmasında yer alan ve örgütle bağlantılı Belçika Türk İş Adamları Derneğinin bir dönem başkanlığını yapan Hüseyin Şahin hakkında “FETÖ üyeliği” suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istemiyle dava açıldı.

Türkiye’ye 19 Şubat 2019’da giriş yaparken yakalanan Hüseyin Şahin hakkında,  Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı’nın hazırladığı iddianame, Ankara 24. Ağır Ceza  Mahkemesince kabul edildi.

İddianameye göre Şahin, emniyetteki ifadelerinde, örgütün Belçika  yapılanmasındaki okul, dernek, etüt merkezleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi ve  örgüt üyesi 55 kişiyi teşhis etti.

Savcılığa da iki defa ifade veren Şahin, örgüt üyesi olduğunu kabul  ederek, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istedi.

Şahin, 1997-1998’de, Belçika’da örgütün sohbetlerine  katılmaya başladığını ve talimat üzerine örgütle bağlantılı Belçika Türk  İşadamları Derneğinin (BETİAD) 2007-2009 arasında başkanlığını yaptığını anlattı.

Derneğin kuruluş talimatının, dönemin FETÖ’nün ülke imamı Mehmet Kılıç  tarafından verildiğini aktaran Şahin, 1999-2013 arasında örgüte toplamda yaklaşık  150 bin avro “himmet” verdiğini, bu paraları örgütün ülke imamına bağlı görev  yapan muhasebeci konumundaki Abdurrahman Demir’e elden teslim ettiğini, onun da  paraları ülke imamına ilettiğini bildirdi.

Odadaki gül kokusu

Şahin, 2005’te örgütün Belçika imamı Mehmet Kılıç ile Brüksel imamı  Ömer Tiryaki’nin, “Büyüğümüzün yanına gidelim, BETİAD’a okusun, dua etsin”  dediklerini, ardından grup halinde örgütün ABD’deki malikanesine giderek 5-6 gün  kaldıklarını ifade ederek, birkaç sohbette Fetullah Gülen’in, “Peygamber  Efendimiz şu anda burada. Amerika kıtasını ziyaret ediyor. Hatta şu an aramızda  dolaşıyor.” dediğine şahit olduğunu anlattı.

Bu sırada odaya gül kokusunun yayılmaya başladığını aktaran Şahin,  “dini duyguların bu şekilde suistimal edildiğini” kaydetti.

Şahin, ülke imamı Kılıç’ın 2006’da bir toplantıda, bireysel olarak  bankalardan alınacak krediyle okul alınamayacağını anlattığını ve bu sebeple  şirket kurulması gerektiğini söylediğini ifade etti.

Kılıç’ın talimatıyla kendisinin yanı sıra Kenan Sezer, Mustafa Ünal,  Ali Aktan, İskender Kapaklıkaya ve Ahmet Tanrıkulu ile örgüte ait 400 bin avroyla  Cascade isimli şirketi kurduklarını anlatan Şahin, şirketin, 2006’da Ecole Des  Etoiles adındaki okula bir binayı kiraya verdiğini söyledi.

Bildiği kadarıyla 2006-2010 arasında şirketin başka ticari faaliyeti  olmadığını kaydeden Şahin, yine örgütün talimatıyla 2011’de şirketten istifa  ederek, kağıt üzerindeki hissesinin Musa Soydemir’e geçirildiğini belirtti.

Fetullah Gülen kürsüsü

Hüseyin Şahin, 2011’de BETİAD’da dönemin ülke imamı İsmail Cingöz ve  muhasebecisi İsmail Yıldız’ın kendisinden, Katolik Leuven Üniversitesinin bir  bölümünde Fetullah Gülen adına kürsü açılması üzerine, üniversite hesabına 25 bin  avro yatırmasını istediklerine değindi.

Kendisinin ise ancak 3 bin avro yatırabileceğini söyleyerek, bu  miktarı üniversiteye gönderdiğine işaret eden Şahin, kalan kısmın başkalarınca  üniversite hesabına aktarıldığını anlattı.

Şahin, örgütün “dinler arası diyalog” faaliyetlerini tam bilmediğini,  ancak Belçika’da esnafın kilise ziyaretine götürüldüğünü bildiğini kaydederek,  “Bazilika Kilisesinde Müslüman ve Hristiyanların toplandığını, diyalog kapsamında  ezan okutturulduğunu, ancak ezanda Hz. Muhammed’in isminin okunmadığını  öğrendiğini.” kaydetti.

Sanık Şahin, 2013’e kadar örgüt içerisinde yer aldığını, sonrasında  örgütün gerçek yüzünü gördüğünü ve herhangi bir örgütsel eylemde bulunmadığını  dile getirdi.

İddianamede, Şahin’in yakalanmasından sonra gönüllü olarak FETÖ  faaliyetleri ve mensupları hakkında bilgiler verdiği belirtilerek, “silahlı terör  örgütüne üye olmak” suçundan yargılanması, etkin pişmanlık hükümlerinin ise  değerlendirilmesi istendi.

Şahin, “FETÖ üyeliği” suçundan 7 buçuk yıldan 15  yıla kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıkacak. Yargılama sonucunda sanığın  suçlu bulunması ve etkin pişmanlığa ilişkin hükmün uygulanması halinde cezası  dörtte üçüne kadar indirilebilecek.

Kaynak: Milliyet

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler