FETÖ'de Bugün

ABD’li papaz ile FETÖ imamının GSM sinyali 293 kez çakıştı

“Askerî ve siyasal casusluk” suçundan yargılanan ABD’li papaz ile FETÖ’nün sözde Ege Bölgesi imamının GSM sinyali 293 kez “birbirlerine çok yakın yerde” çakıştığı tespit edildi.

Hakkında “terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği” iddiasıyla 15, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askerî casusluk amacıyla temin etmek” suçlamasıyla 20 yıla kadar olmak üzere 35 yıla kadar hapis cezası talep edilen papaz Andrew Craig Brunson’un, FETÖ’nün sözde yöneticileriyle ilişkisini kanıtlayan detaylar ortaya çıktı.

Hatırlamadığını iddia etmişti

İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan iddianameye yansıyan ifadesinde, “Gözaltına alınana kadar FETÖ diye bir şey duymadım. Bu kavramı gazete ve haberlerden okudum. Türkiye’de FETÖ üyesi herhangi bir kişiyle diyaloğa geçmedim. Bekir Baz diye birini hatırlamıyorum.” diyen Brunson’un bu beyanını, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin titiz çalışması çürüttü.

293 kez GSM sinyali saptandı

Teknik incelemede, FETÖ’nün Ege Bölgesi’ndeki şehirlerinden sorumlu sözde imamı Baz ile Brunson’un 293 kez aynı yerde bulundukları tespit edildi.

Mahkemeye sunulan HTS raporuna göre Brunson’un kullandığı 5 GSM hattı ile Baz’ın kullandığı 2 GSM hattının sinyal kayıtlarını karşılaştıran ekipler, 4 Nisan 2011 ila 19 Ağustos 2015 tarihlerinde GSM kullanıcılarıyla irtibat halindeyken Konak, Çankaya ve Alsancak’ta birbirlerine çok yakın yerde 293 kez sinyal saptadı.

FETÖ elebaşı ile doğrudan görüşüyor

ABD’li papaz Brunson’un, “Tanımıyorum.” dediği “Ramazan” kod adlı firari Baz’ın örgüt elebaşı Fetullah Gülen ile doğrudan görüşen ender kişilerden biri olduğu, istihbarat raporları ve bazı tanık ifadelerinde geçiyor.

17-25 Aralık kumpas sürecinin ardından FETÖ’ye yönelik birçok soruşturmada ismi yer alan ve yasa dışı yollardan yurt dışına kaçan sanık Baz hakkında yakalama kararı bulunuyor.

Kaynak: AA

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar