Anasayfa » Eski Bursa İl Jandarma Komutanı Akkuş’a ağırlaştırılmış müebbet
FETÖ'de Bugün

Eski Bursa İl Jandarma Komutanı Akkuş’a ağırlaştırılmış müebbet

15 Temmuz gecesi gözaltına alınan ilk darbeci olan ve çantasından sıkıyönetim atama listeleri çıkan dönemin Bursa İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş, ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Yurdakul Akkuş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşmada son sözleri sorulan sanık Akkuş vatanını sevdiğini, görevi boyunca emirleri milletin yüksek iradesinden aldığını belirttikten sonra “Vatan sağolsun.” diyerek beraatını talep etti.

Mahkeme heyeti kısa bir aranın ardından sanıklardan Akkuş’a “cebir ve şiddet kullanarak anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Çantasından sıkıyönetim listeleri çıkmıştı

Darbe girişimiyle ilgili ilk yakalanan darbeci olan Akkuş’un çantasından “sıkıyönetim atama listeleri” ile “yeni yapılanma” dokümanlarının ardından darbecilere yönelik operasyonların seyri değişmişti.

Akkuş’un çantasındaki dokümanda, sıkıyönetim sırasında başa geçecek 81 il valisi askerler, TSK’nin komuta kademesinde görevlendirmeler ile darbecilerin yönetim planı şemaları ve ülke genelinde kamu kurum ve kuruluşlarının başına geçecek isimlerin listesinin yer aldığı ifade edilmişti.

Kaynak: AA

Kategoriler