Anasayfa » Darbe evraklarını ‘müstehcen olduğu için imha etmek istedim’ yalanı
FETÖ'de Bugün

Darbe evraklarını ‘müstehcen olduğu için imha etmek istedim’ yalanı

Eski Hozat 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Abdulkerim Ünlü’nün de aralarında bulunduğu tutuklu 61 askeri personelin yargılandığı davanın görülmesine başlandı.

Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesince sanık saysının fazlalığı nedeniyle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) konferans salonunda görülmesi kararlaştırılan davanın ilk duruşmasına tüm sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı.

Savcı mütalaasında, sanıklardan Ünlü’nün, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme ve bu suçun beraberinde başka suç işleme”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” ve “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından yargılanmasını talep etti.

Savunmasında, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Ünlü, 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen darbe girişimiyle aktif ya da pasif hiçbir alakası bulunmadığı gibi terör örgütü üyesi de olmadığını ileri sürdü.

Elazığ’da bulunması tesadüfmüş

Darbe girişimi öncesi izne ayrıldığını, 15 Temmuz gecesi Elazığ’da bulunmasının tesadüften ibaret olduğunu iddia eden Ünlü, Tunceli’nin Hozat ilçesinde bulunan Yenibaş Jandarma Karakolu’na teröristler tarafından o günlerde tacizde bulunulduğu için operasyon kararı alındığını, bunun üzerine birliğine dönmek için hareket ettiğini öne sürdü.

Hozat’a geçmek için Ankara’dan Elazığ’a geldiğini ve izin dönüşünün hiçbir şekilde darbe girişimiyle bir alakası olmadığını ileri süren Ünlü, şu iddiaları dile getirdi:

‘”O geceyle ilgili verdiğim tek emir sivil bir aracın Elazığ’a gelerek Hozat’a intikal etmemdi çünkü Elazığ-Tunceli arasında gece helikopter uçuşu yasaklanmıştı. Görevimin başında olmak için bu riski göze aldım. Darbe girişimine yönelik emir ve talimatları uygulamak için Hozat’a gitmedim. Bu kararımın o geceye denk gelmesi büyük bir talihsizlikti. 8. Kolordu Karargahı’na gitmemden sonra tutuklandım. Misafir olacağım diye bir beklenti içindeyken, tutuklandım.”

‘Müstehcen’ olduğu için evrakların yok edilmesini istemiş

Darbe girişiminin ardından tutuklanan Ünlü’nün Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na girişinde yapılan üst aramasında, arka cebinde katlanmış vaziyette, “Orduevinde 302 numaralı odanın bulunduğu koridorun solunda klimanın üstündeki poşeti al yok et.” yazılı bir kağıt ele geçirildiğinin mahkeme heyeti tarafından sorulması üzerine sanık, söz konusu kağıdın kendisine ait olduğunu söyledi.

Ünlü, “Klimanın üzerine bıraktığım poşetin içinde bir tablet, 2 flaş DİSK bulunmaktaydı. Tablette yetişkin içerikli filmler izlediğimden dolayı kimsenin eline geçmesini istemiyordum. Televizyonlarda benim ismim geçiyordu, utandığım için böyle bir not yazıp tabletin yok edilmesini istedim.” ifadesini kullandı.

Ancak 15 Temmuz akşamı tutuklanan Abdulkerim Ünlü’nün Elazığ’da kaldığı orduevindeki odasında arama yapan güvenlik güçlerinin, klimanın üzerine saklanmış Elazığ’da görev yapacak sıkıyönetim listesi ile tablet ve cep telefonu bulduğu ortaya çıkmıştı.

İfadesinde itiraf etmişti

Abdülkerim Ünlü, darbe girişiminin ardından verdiği ifadede, “İzinli olarak Ankara’daydım. 14 Temmuz günü askeri lojmanlarda Genelkurmay Başkanlığı Personel Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç ile buluştum. Partigöç, bana 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Elazığ Sıkıyönetim Komutanı olarak görevlendirildiğim darbe bildirisini ve çalışacağım personel listesini verdi.” demişti.

Kaynak: Hürriyet

Kategoriler