Anasayfa » Akıncı Üssü’nde FETÖ’nün darbe planları bulundu
FETÖ'de Bugün

Akıncı Üssü’nde FETÖ’nün darbe planları bulundu

akinci-ussundeki-siviller

Mavi valiz gerçekleri ortaya çıkardı

Fethullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirdiği darbe girişiminde, hayata geçirmek istediği planlara ulaşıldı. Akıncı Üssü’nden darbeyi yöneten FETÖ’cüler, başarısız olacaklarını anlayınca cep telefonu ve tablet gibi dijital materyalleri parçalamış, darbe planının da arasında bulunduğu delilleri ise kırpma makinesinden geçirerek yakmışlardı. Delilleri imha ederek karartma işlemi, firari eski askeri hâkim binbaşı Kurtuluş Kaya’nın öncülük ettiği bir grup FETÖ’cü askeri hakim ve savcının gözetiminde yapılmıştı. AA muhabiri tarafından ulaşılan bilgiye göre, darbe planları FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’e onaylatılarak uygulamaya konulan planlar ve darbecilerin imha ettikleri darbe planından geriye kalan dokümanlar, Akıncı Üssü’nde yapılan aramalarda bulundu. Akıncı Üssü’nde ele geçirilen mavi valiz içinde, FETÖ’nün hain planları yer aldı. Bombalanacak kamu kurumları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı otelin işaretlenmiş uydu görüntülerinin bulunduğu valizden, el yazısı ile alınmış notlar da çıktı.

akinci-ussundeki-siviller

Mavi valiz, olay yeri inceleme ekipleri tarafından, darbe girişiminden yaklaşık iki hafta sonra, 143. Öncel Filo Komutanlığı ek hizmet binasının koridorunda ele geçirildi. Valizin içerisinde, çok sayıda uydu görüntüsü ve el ile yazılmış notlar bulundu. Titizlikle yapılan incelemeler sonucunda, valizdeki materyallerin darbe girişiminin planının parçaları oldukları anlaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otelin görselleri çıktı

Coğrafya Analiz Sistemi (CAS) üzerinden alınarak A3 boyutunda basılan uydu fotoğraflarının arasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın darbe akşamı ailesiyle konakladığı Marmaris’teki otel yerleşkesinin farklı açılardan çekilmiş görselleri bulundu. Bunun yanı sıra, kritik noktalarda bulunan önemli binaların da darbeciler tarafından işaretlendiği görüldü. Üzerine “Ankara Saray” notu düşerek Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Başbakanlık konutu, Dışişleri konutu, TÜRKSAT, Polis Özel Harekat Başkanlığı, TBMM, Huber Köşkü, İçişleri Bakanlığı, Ankara Emniyet Müdürlüğü, Yenimahalle Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yerleşkesi ve Türk Telekom’un detaylı koordinat bilgilerinin bulunduğu işaretlenmiş uydu fotoğrafları da aynı valizden çıktı.

akinci-ussundeki-siviller

Kritik kurumların binalarını hedef almışlar

Türkiye’nin kritik kurumlarına ait uydu görüntüleri ve bunlara ilişkin istihbarat bilgilerinin sözde yurtta sulh konseyi üyesi eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmez Ateş’in talimatı ile eski yarbay Veli Bilgin ve eski yüzbaşı Ali Pehlivan tarafından hazırlandığı tespit edildi. Uydu görüntülerinin,

6-7-8-9 Temmuz 2016’da, firari Adil Öksüz başkanlığında, Ankara Konutkent’teki 3 katlı villada darbe hazırlığı yapılmıştı. Yapılan toplantılarda, bombalanacak kurumlar belirlenmişti. Mavi valizden çıkan uydu görüntülerinin, bu kurumları belirlemek için kullanıldığı ortaya çıktı. Ayrıca, uydu haritalarında, sözde yurtta sulh konseyi üyelerinin ve 15 Temmuz gecesi Ankara’da bazı noktaları bombalayan pilotların parmak izleri bulundu. Mavi valizden çıkan uydu görüntülerindeki kurumlardan Polis Özel Harekat Başkanlığı, Ankara Emniyet Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kavşağı ve Meclis, bombalanmıştı. Saldırılarda, 68 kişi şehit olmuş, 222 kişi de yaralanmıştı.

Akıncı Üssü’nde darbe planları ve notlar bulundu

Akıncı Üssü’nde ele geçirilen darbe planına ait dokümanların arasında, el ile yazılmış notlar bulundu. Bu notlarda, darbe girişiminde yer alacak askerlerin görev dağılımları hakkında bilgilere ulaşıldı. “CB-Fırat…” ile başlayan “3 nolu delil poşetinde çıkan A4 kağıdında”, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alıkonulması için görevlendirilen eski albay Fırat Alakuş ve onun komutasındaki özel kuvvetler personelinin isimleri yazılı olarak yer aldı. Ayrıca, kağıtta, darbe girişimini Akıncı Üssü’nden yöneten sivil imamlardan Kemal Batmaz ve konsey üyelerinin parmak izleri tespit edildi.

akinci-ussundeki-siviller

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala, Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve darbeye karşı çıkabilecek komuta heyeti ile dönemin bakanlarının kimler tarafından alıkonulacağı ve bu eylemi gerçekleştirecek personellere ilişkin detaylar da el yazısı notlarda yer aldı. Ayrıca notlarda, bu isimlerin, hangi üslerde tutulacağı ve başlarında kimin bulunacağına dair planlar da ele geçirildi.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

Kategoriler