Kumpaslar

Galip Öztürk’e Kumpas

Metro Turizm’in sahibi işadamı Galip Öztürk, eğitim ve hayır işlerinde kullanıldığı düşüncesiyle FETÖ’ye yaklaşık 10 sene boyunca milyonlarca lira yardımda bulundu. Yardım ve bağışlardan tatmin olmayan FETÖ, Öztürk’ten makbuzsuz bir şekilde, açıktan para istedi. Bunu kabul etmediği için tutuklanan Öztürk, FETÖ’cü hakim ve savcılar tarafından yargılandı.

Galip Öztürk’e Müebbet

Galip Öztürk, 8 Ekim 2012 tarihinde müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Öztürk’e verilen hapis cezası Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından 2014 yılında onandı.

Öncelikle, Galip Öztürk’e müebbet hapis cezasının verilmesinde parmağı bulunan hakim ve savcıları yakından incelemek gerekiyor.

İddianameyi Hazırlayan Savcı Muammer Akkaş

Galip Öztürk hakkında “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak” suçlamasıyla savcı Muammer Akkaş tarafından 2012 yılında iddianamede hazırlandı. İddianamede Galip Öztürk’ün 55 yıldan 145 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Galip Öztürk hakkındaki iddianameyi hazırlayan Muammer Akkaş, daha sonra FETÖ tarafından gerçekleştirilen 17/25 Aralık darbe girişiminde de görev almıştı.

muammer-akkas

Kararı Veren Hakim de FETÖ’cü

Galip Öztürk’e müebbet hapis cezası veren 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanı Ahmet Müşteba Özbek, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, 23 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Galip Öztürk hakkında iddianame yazan savcı ile müebbet hapis cezası veren mahkemenin başkanının FETÖ’cü olduğu görülüyor. Öztürk’e kurulan kumpasın medya ayağını da incelemek gerekli.

Radikal’deki FETÖ Muhabiri

Galip Öztürk hakkında haberler ilk olarak Radikal gazetesinden servis ediliyor. Radikal’de ‘Fatih Yağmur’  imzasıyla Öztürk aleyhinde çok sayıda haber bulmak mümkün. Fatih Yağmur, FETÖ tarafından dava dosyalarının ilk sızdırıldığı muhabir olarak biliniyor. MİT tırlarının durdurulması olayını da ilk haberleştiren isimdi.  Zaman, Bugün, Taraf gibi FETÖ’cü olduğu bilinen medya organları üzerinden değil de, özellikle Radikal gazetesi üzerinden algı operasyonu yapılıyor.

fatih-yagmur-radikal

Fatih Yağmur kişisel blog sitesinde ve sosyal medya hesabından da Galip Öztürk hakkında ağır ifadelere yer veren paylaşımlar yaptı. 17 Aralık’tan sonra FETÖ’cü olduğu açığa çıkan savcı ve hakimler tarafından yargılanan Galip Öztürk’ü ‘suç imparatoru lideri’ olarak tanımladı.

2016-10-12-16_28_47-fatih-yagmur-twitterda_-_cayciliktan-suc-imparatorluguna_-galip-ozturkun-hayat

15 Temmuz darbe girişiminin ardından terör örgütü FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle Fatih Yağmur hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Galip Öztürk’ün aleyhindeki haberlerin ilk kaynağı olan Fatih Yağmur yurtdışına kaçtı.

fatih-yagmur
Radikal’in FETÖ’cü muhabiri Fatih Yağmur

Galip Öztürk’ten FETÖ Açıklaması

Galip Öztürk şunları söyledi: “Hiçbir makbuz, fatura vermiyorlardı. Bundan rahatsız oluyordum. O günlerde Metro Holding’in CEO’su olan Ömer Bilgiseven beni Ergun Hoca diye bir arkadaşla tanıştırdı. Ona, Samsun’da da bir hayır yaptığımı zannettiğimi ama bu para gerçekten orayı mı harcandı, başka yere mi gitti emin olmadığımı, bana hiçbir belge sunmadıklarını söyledim. İşte o an, yıllardır FETÖ’cü polislerin benimle ilgili yaptığı çalışmayı getirip önüme koydular. Şantaj yaptılar. 2011 yılının Eylül-Ekim aylarında, İstinye’deki bölge hocaları Ergun geldi bana. Para istedi. En son 2 milyon 750 bin liraya kadar düştüler. Bense bu parayı fatura, makbuz almadan vermeyeceğimi söyledim.”

galip-ozturk-kumpas

“Suat Kılıç Aracılık Etti” İddiası

Galip Öztürk sosyal medya hesabında Suat Kılıç’ın FETÖ imamlarına para vermesine aracılık ettiğini iddia etti. Suat Kılıç’a “hain” diye hitap eden Galip Öztürk şöyle devam etti: “Kılıç seninle ilgili her şeyi burada yazmayacağım. İnşallah mahkeme karşısında fırsat olursa, ne kadar hainliğin var anlatacağım. Korkunun ecele faydası yok Suat efendi, Pensilvanya’ya her fırsatta selam gönderen hain…”

suat-kilic
FETÖ’ye yardım topladığı iddia edilen eski bakan Suat Kılıç

Galip Öztürk’e FETÖ’den Tehdit

Galip Öztürk, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın avukatı Yusuf Danyal’ın kendisinden 10 milyon dolar istediğini belirtti. Öztürk, 17 Aralık darbe girişiminin de savcısı olan Muammer Akkaş’ın yanında tehdit edildiğini sosyal medya hesabından açıkladı.

yusuf-danyal

Galip Öztürk’ten Kadir Topbaş’a Tepki

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenler’deki İstanbul Otogarı’nı işleten Galip Öztürk’ün şirketinden “amacına uygun kullanım yapılmadığı” için otogarın 15 gün içinde tahliye edilmesini istedi. İş adamı Galip Öztürk, tahliye talebinin FETÖ ile ilişkili olduğunu iddia etti. Kadir Topbaş’a tepki gösteren Öztürk, “Darbe olsaydı bütün şirketlerimizi alacaklardı FETÖ’cüler, şimdi gider ayak sadece otogarı istemişler” dedi.

topbas-ozturk
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile İş adamı Galip Öztürk

Kaçak Savcıdan Galip Öztürk’e Pişmanlık Mektubu

Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında aranan Balyoz Planı davasının savcısı Hüseyin Kaplan, Galip Öztürk’e kendi el yazısıyla bir mektup yazdı. Hüseyin Kaplan, Galip Öztürk’ün bu süreçte mağdur olduğunu belirterek kendisinden af diledi ve pişmanlığını dile getirdi.

hüseyin-kaplan--
Bir dönem Balyoz davasının da savcılığını yapan Hüseyin Kaplan

Yargılama Yenilenecek

Hakkında kesinleşmiş hapis kararı bulunan Galip Öztürk için avukatı Tuncay Çaltekin, infazın durdurulmasına ilişkin başvuruda bulundu. Başvuruyu değerlendiren mahkeme, infazın durdurulmasına ve yargılamanın yenilenmesine karar verdi. Açıklama yapan avukat Tuncay Çaltekin, Galip Öztürk’ün Türkiye’ye dönmesinin önünde artık bir engel olmadığını söyledi.

galip-ozturk-hakkindaki-karar-metni

Kanal7 – Galip Öztürk’ten FETÖ Açıklaması

AHaber – Galip Öztürk’e FETÖ’den Tehdit

ODATV – “Suat Kılıç FETÖ İmamlarına Para Vermeme Aracılık Etti”

Hürriyet – Kaçak Savcıdan Galip Öztürk’e Pişmanlık Mektubu

Hürriyet – Yargılama Yenilenecek

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler