FETÖ'de Bugün

TRT ve Digiturk’u işgal eden hainler yeniden yargılanıyor

trt-digiturk-frekans
TRT ve Digiturk'u işgal edenler

İkinci kez müebbet talebi

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) gerçekleştirdiği darbe girişimi esnasında TRT ve Digiturk‘u işgal eden askerler yeniden yargılanıyor. 15 Temmuz 2016’da Ümraniye’deki Casper Plaza’nın helikopter pistine ve Beşiktaş’taki Vodafone Park Stadyumuna helikopterlerle askerler indirilmişti. Darbeci askerler o gece TRT’nin İstanbul’daki Ulus yerleşkesi ve Digiturk binasını işgal etmişti. İki kurumun işgal edilmesine ilişkin 93 sanık İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanmıştı. 19 Ocak 2018’de mahkeme, sanıklardan 23’üne “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 35’ine müebbet hapis cezası vermişti. Bazı sanıklara ayrıca “kasten öldürmeye teşebbüs”, “yayın organlarının yayınlarını engelleme” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından, 3 yıl ile 16 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezası verilmişti. 35 tutuksuz sanığın ise beraatine hükmedilmişti. Yeniden yargılama esnasında 37’si askeri öğrenci, 1’i astsubay olmak üzere toplam 38 sanık ile ilgili Cumhuriyet savcısı mütalaasını açıkladı. Sanıklardan 30’unun ağırlaştırılmış müebbet, 7’sinin 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Erlere ateş ettirmeyen astsubaya ise ceza istenmedi.

TRT ve Digiturk’u işgal eden 20 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Sanık albay Hamdi Acar, binbaşı Ali Akkaş ve yüzbaşı Fatih Aksoy’un aralarında bulunduğu 20 sanık, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası almıştı. Yargıtay, söz konusu kişilerin müebbet hapis cezaları ile 35 sanık hakkındaki beraat kararını hukuka uygun buldu. Binbaşı Akkaş’a ise “nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan verilen hapis cezası da onandı.

38 sanığa ise verilen müebbet hapis cezası kararı bozuldu. Yargıtay, aralarında askeri öğrencilerin de bulunduğu kişilerden astsubay Mehmet Rauf Çağmar’a ceza verilmemesi yönünde hüküm verdi. 37 sanığa ise Anayasa’yı ihlal suçuna yardımdan ceza verilmesi gerektiğine karar verildi.

Savcı mütalaasını açıkladı

Yargıtay’ın bozma kararı üzerine sanıkların, Silivri Cezaevi girişindeki duruşma salonunda yeniden yargılanmalarına başlandı. 38 sanık ikinci kez yargılanırken Cumhuriyet savcısı mütalaasını açıkladı. Savcı, sanıklardan 30’u hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, 7 sanık için de “Anayasa’yı ihlal (darbe) suçuna yardımdan” 20 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etti. Savcı, astsubay Mehmet Rauf Çağmar hakkında ise ceza verilmesine yer olmadığı yönünde hüküm kurulmasını istedi.

Mütalaada, ayrıca astsubay Çağmar’ın üsteğmen Mustafa Torun’un kendisini çağırması üzerine darbe teşebbüsünden haberi olmadan içtimaya gittiği, verilen emir üzerine de TRT Ulus yerleşkesine gidip nizamiye kapısında beklediği, askerlere de kimseye ateş edilmemesi konusunda emir verdiği hatırlatıldı. Çağmar’ın bu yöndeki savunmalarının erlerin ifadeleriyle de doğrulandığının altı çizildi.

İsim isim ceza istenen sanıklar

Savcının mütalaasında darbe teşebbüsünden ağırlaştırılmış hapsi istenen 30 sanık şunlar:

Akın Senih Özatak, Ali Seyis, Ali Şenkaloğlu, Burak Yılmaz, Cahit Canoğlu, Cem Epçim, Enes Demirci, Erhan Aka, Eyüphan Gezerer, Fatih Altun, Fatih Fent, Furkan Deniz, Halit Çam, Harun Kara, Hüseyin Karadere, Mehmet Celebi, Muhammed Yerdelen, Muhammed Harun Ekiz, Muhammet Taha Neiyi, Muharrem Uğurdogan, Murat Can Güney, Mustafa Alptekin, Mustafa Alper İnce, Nuh Meral, Samet Coşkunçay, Serhat Köktaş, Seyit Ahmet Şahin, Şamil Kartal, Turan Çiçek ve Uğur Güneri

Darbe teşebbüsüne yardımdan 20 yıla kadar hapisleri istenen 7 sanık:

Ahmet Dinçer Sakağlu, Aykan Perktaş, Halil İbrahim Akkuş, Mehmet Fatih Çetin, Mustafa Aydoğan, Osman Uludağ ve Taha Yasin Türedi

KAYNAK: SABAH

Etiketler
Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler