FETÖ'de Bugün

Recep Vardi çarpıcı itiraflarına devam etti

adil-oksuz-nerede
Recep Vardi

Yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalandı, itirafçı oldu

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) Hava Kuvvetleri mahrem yapılanması içinde yer alan önemli isimlerden biri olan Recep Vardi, Yozgat Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde yardımcı doçentlik yapıyordu. 1 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan 672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildi. Hakkında yürütülen FETÖ soruşturmasında, kendisinin örgüt içindeki sözde mollalardan olduğu tespit edildi. Bunun üzerine hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. 4 yıldır aranan Vardi, 21 Ekim tarihinde Edirne’den yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalandı. Yakalanmasının ardından etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmayı talep eden Vardi, itirafçı olarak örgüte dair bildiklerini anlattı. Hava Kuvvetleri yapılanması içinde yer alan Vardi’nin, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimini yöneten sivil imamlardan Adil Öksüz ve Akıncı Üssü’nde yakalanan sivil imamlarla yakın ilişkisi bulunuyor.

Recep Vardi il il dolaşmış

FETÖ’nün Hava Kuvvetleri yapılanmasında sözde molla olan Recep Vardi, Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından kurulan özel bir ekibin sorgusuna alındı. Verdiği ifadelerde belirttiği üzere, Akıncı Üssü’nün sivil imamlarından Kemal Batmaz ile ilişkisi 2006 yılına kadar uzanıyor. Vardi, Batmaz’a bu yıllarda dini konularda ders verdiğini ve ilerleyen tarihlerde Batmaz vasıtasıyla tanıştığı sivil imamlara ve askerlere de öğretmenlik yaptığını anlattı. Terör örgütünün Akıncı’da yakalanan isimlerinden Harun Biniş de, Vardi’nin eğitim verdiği kişiler arasında bulunuyor. Vardi, İstanbul dışında da, hava üssü bulunan Ankara, Eskişehir, Konya, Malatya ve Diyarbakır’da da FETÖ’cülere ders vermiş. Bu özelliğinden dolayı 15 Temmuz ile ilgili kritik bilgilere sahip olduğu ifade ediliyor. Ders verdiği kişilerden “Cihat” kod isimli birisiyle ilgili Vardi;

 “Hava Kuvvetleri mahrem yapılanması içinde üst düzey biriydi. Üst düzey sorumlu olmasa Kemal Batmaz kendisine ders vermemi istemezdi.” şeklinde konuştu.

Sistem deşifre oldu!

17-25 Aralık sürecinden sonra, Batmaz ile yüz yüze görüşmeyi kestiklerini söyleyen Vardi, Kemal Batmaz ile “İhsan” kod adıyla yer aldığı 4 kişilik bir mesaj grubu üzerinden iletişim kurduklarını belirtti. Vardi, darbe girişiminin ertesi günü 16 Temmuz sabahı, grupta yer alan “İrfan” kod adlı bir kişinin;

“Sistem deşifre oldu, telefonunuzu imha edin.”

şeklinde mesaj attığını söyledi. Bunun üzerine sim kartı ve telefonunu parçalayıp çöpe attığını ifade etti.

Vardi, bu mesajı yazan İrfan’ı ise şu şekilde tanımladı;

“Bana fizik öğretmeni olarak tanıştırılan, o dönemlerde 35 yaşında olan bir şahıstır. FETÖ’nün Hava Kuvvetleri yapılanması içerisinde Kemal Batmaz’ın alt pozisyonunda olan şahıstır.” 

Adil Öksüz’le Ahmet Bedir tanıştırmış

Vardi’nin irtibatı olduğu ortaya çıkan Adil Öksüz ise FETÖ bünyesinde yer alan ve kırmızı listeyle aranan firari isimlerin en tehlikelilerinden biri olarak göz önüne çıkıyor. Öksüz, Sakarya Üniversitesi ilahiyat fakültesinde görevli bir akademisyendi. Ancak, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanmış ve ardından şüpheli bir şekilde serbest bırakılmıştı. Vardi, darbe girişiminin mimarları arasında yer alan Öksüz ile Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bedir aracılığıyla tanıştığını anlattı. Bedir’i ise, “FETÖ mollaları içinde akademik seviyesi en yüksek kişi” olarak tanımlıyor. Öksüz ile birçok kez görüştüğünü söyleyen Vardi, iletişimlerinin “akademik çalışmalarına destek vermekle sınırlı kaldığı” iddiasında bulundu.

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler