FETÖ'de Bugün

Mustafa Memiş nefes kesen takip sonucu yakalandı

Mustafa Memiş nefes kesen takip sonucu yakalandı

FETÖ’cü emniyet müdürü 5 yıldır aranıyordu

Mustafa Memiş Ankara’da 2016’dan bu yana aranıyordu. Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, FETÖ üyesi eski emniyet müdürünü yakalamak için çalışma başlattı. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensuplarını yakalamak için kurulan özel ekip, 5 yıldır Memiş’in izini sürüyordu. İhraç edilen firari eski emniyet müdürünün Ankara’da gaybubet evinde saklandığı tespit edildi. Hakkında aranma kaydı bulunan Memiş’in kullandığı araç, gece saatlerinde fark edilerek takibe alındı. Memiş, saklanmakta olduğu gaybubet evinin istikametine doğru giderken polisin kendisini takip ettiğini fark ederek kaçmaya başladı. Polis ile firari FETÖ mensubu arasında yaşanan kovalamacada, polisin “dur” ihtarına uymayan Memiş’in aracının önü ekipler tarafından kesilerek durduruldu. 2016 yılından bu yana firari örgüt mensuplarının saklanmak ve yurtdışına kaçmak için kullandığı hücre evinde bulunduğu belirtilen Memiş, 18 Haziran gecesi kıskıvrak yakalandı.

Mustafa Memiş sahte kimlik taşıyordu

Firari eski emniyet müdürü Mustafa Memiş’in, saklandığı gaybubet evinden nadir zamanlarda dışarı çıktığı, çıktığında ise tedbirli davrandığı belirtildi. Hakkında “FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmaktan” dolayı arama kararı bulunan Memiş, sahte kimlik taşıdığı için bu sayede polis kontrollerinden sıkıntı yaşamadan geçiyordu. 2011-2014 yılları arasında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nda (KOM) önemli görevlerde bulunduğu tespit edilen Memiş, sıkı takip sonucu ekipler tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınmasının ardından emniyete götürülen FETÖ mensubunun emniyetteki sorgusu devam ediyor.

FETÖ’nün emniyet teşkilatlanması

17/25 Aralık sürecinden sonra başlatılan Paralel Devlet Yapılanması organizasyonlarında ele geçirilen belgeler Fethullahçı Terör Örgütü’nün, emniyetteki yapılanmasının tehlikesinin boyutunu gözler önüne sermişti. FETÖ, emniyete sızdırdığı üyelerini paralel bir teşkilatlanma ile kontrol ediyordu. Bu teşkilatlanma, 2008 yılına kadar İstanbul, İzmir, Konya, Ankara, Samsun, Erzurum ve Gaziantep Büyük Bölgelerinden oluşuyordu. 2008 yılından sonra ise Konya ve Samsun Büyük Bölgelerinin lağvedilmesiyle, 5 Büyük Bölge ile Polis Akademisi ve Polis Okulları teşkilatlanmaları ile yönetilmeye başlandı. FETÖ elebaşı, emniyete sızan örgüt mensuplarını, mahrem imamları aracılığıyla kontrol altında tutuyordu. FETÖ’cü emniyet müdürlerinin açığa çıkması sonrası örgüt içinde ayrı bir birim oluşturuldu. “Gaybubet evleri sorumluluğu” denilen birim, yurt dışına kaçırılacak olan emniyet müdürlerini yakalanmadan güvenli evlerde barındırmakla görevliydi. Bu evlerin sorumlusu olan kişiler ise, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen tarafından titizlikle seçiliyordu.

KAYNAK: TRT HABER

 

 

 

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler